reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan kullanıcıları memnun edecek iki önemli değişiklik

Teknoloji devi Apple, kendi ekosistemiyle alakalı iki önemli değişiklik ile gündeme geldi. Bu değişikliklerden birisi devreye alındı, diğeri yakında kullanıma girecek.

Apple‘ın yaptığı ilk değişiklik App Store tarafında karşımıza çıkıyor. Firma daha önce 150 MB olan mobil (3G / 4G) App Store indirme limitini 200 MB seviyesine çıkarmış durumda. Yani kişiler artık mobil internet paketlerini kullanarak 200 MB boyutunda uygulama indirebilecek, indirdiklerini de güncelleyebilecek. Ancak bu artış genel olarak çok yeterli bulunmuyor. Uygulamaların boyutları sürekli olarak artıyor ve 5G öncesinde böyle ufak rakamlar komik kalıyor deniyor. Apple tarafından yapılacak değişiklik ise güvenlik tarafında. The Wall Street Journal’ın haberine göre firma “çocuk” kategorisindeki uygulamalarda kullanılan “üçüncü parti takip” altyapısında sınırlamaya gidiyor. Çünkü bazı uygulamalar içerisinde yer alan takip sistemlerinin çocukların yaş, isim veya okudukları kitaplar gibi verileri kendi sunucularına aktardığı tespit edilmiş. Bir araştırmacı 80’den fazla çocuk uygulaması üzerinde bir test yaptığını ve bazı uygulamalarda birden fazla takip sistemini olduğunu bulduğunu belirtiyor. Yapılacak yeni düzenlemenin işte bu süreci bir düzene sokacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, bu takip sistemleri yüzünden büyük eleştiriler alıyor

Çünkü kısa süre önce gündeme geldiği üzere sadece çocuklar için değil birçok popüler uygulama içerisinde farklı amaçlar için takip sistemi kullanılıyor. Bazı uygulamaların birden fazla sayıda kullandığı bu sistemler, ortaya çıktığı kadarıyla iPhone içerisinden veri sızdırıyor. Bu verilerin direkt olarak uygulama sahibine değil takipçi sistemi üreten şirkete gittiği söylenirken, giden veriler arasında telefon numarası, e-posta, konum, IP adresi ve daha fazlası yer alıyor. Firmanın bu sürece de mutlaka bir dur demesi gerekiyor. Bu sistemlerin “arka planda uygulama yenileme” özelliğiyle siz uyurken konum dahil birçok veriye erişebildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı telefonu