reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store LOG Tasarım

Apple, Avrupa’ya özel bir “App Store” oluşturabilir

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, gelen yeni bilgilere göre Avrupa’ya özel bir “App Store” oluşturabilir.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl kabul edilen Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. İşte bu yüzden Apple önümüzdeki dönemde iOS işletim sisteminde App Store harici uygulama marketlerine ve App Store dışından uygulama yüklenmesine izin vermek zorunda kalacak. Geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla şirket bu konuda çalışmalara aktif olarak devam ediyor, Mark Gurman’a göre şirket App Store dışı yüklemelere 2024’ün ilk yarısı içerisinde Avrupa’da izin vermeye başlamaya hazırlanıyor. Burada çok sıkı kontroller uygulayacağı aktarılan şirketin, bu imkanı Avrupa dışında sunup sunmayacağı halen tam olarak bilinmiyor ve bugün süreçle alakalı yeni bir bilgi bulunuyor. Gurman’a göre Apple Avrupa’ya özel bir “App Store” oluşturabilir yani AB ülkelerinde sunulan App Store’u dünyanın geri kalanından ayırabilir. Bu nedenle yakında temeli farklı iki farklı App Store’a sahip olacak gibi görünen Apple, bu sayede belirli kuralların içerisinde kalmayacak çalışacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu konularda son dönemde sadece Avrupa merkezli olarak gündeme gelmiyor. Nikkei Asia’da geçtiğimiz ay çıkan habere göre ülkedeki düzenleyici kurum Apple ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin üçüncü parti uygulama mağazalarına ve tüm uygulamalar için alternatif ödeme yöntemlerine izin vermesini gerektirecek bir antitröst yasası hazırlıyor. Burada Google için bir sorun bulunmuyor, büyük değişiklik Apple’ı ilgilendiriyor.

App Store’un kapılarını açmak adına büyük bir işgücü ayırdığı bilinen Apple, bu konuda bazı çalışanlarını ise hiç mutlu etmiyor. Apple halen App Store dışı yüklemelerin tüketicilerin cihazlarına güvenli olmayan uygulamalar sokabileceğini ve gizliliğe zarar verebileceğini savunuyor. Ancak firma Avrupa’da ve Japonya gibi ülkelerde satışa devam edebilmek adına yasalara uymak durumunda ve bu yüzden gerçekten çok büyük bir ekosistem değişikliği yolda bulunuyor. Apple’ın bu değişiklikleri güvenlik riski oluşturmadan yapması umut ediliyor çünkü milyonlarca kişi App Store dışı uygulama yükleme sürecine ihtiyaç duymuyor.

Apple adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi