reklamı kapat

POPÜLER

Apple hisseleri yeni iPhone’larla birlikte değer kaybetti

10 Eylül’de yeni nesil akıllı telefonlarıyla karşımıza çıkan Apple‘ın hisseleri, “bütçe dostu” şeklinde anılan iPhone 5C modelinin beklentilerin üzerinde fiyatta olmasından dolayı önemli oranda düşüş yaşadı.

Uzun süredir konuşulan ucuz iPhone fikrini 5C ile gerçekleştiren firma, tanıtım sonrası beklediği yankıyı uyandırsa da hisselerindeki durum hayal kırıklığı yarattı. Kontratlı fiyatı 99 ya da 199 dolar olan iPhone 5C’nin kontratsız olarak 549 dolara satılacağı açıklandı. Yatırımcıların maksimum 500 dolar öngörüsünün biraz üzerinde kalan bu fiyat, Nasdaq’daki hisselerde dalgalanma yaratarak yaklaşık yüzde 5,4 değer kaybettirdi ve 467,71 dolara geriletti.

Gelişen pazarlar için yüksek olan fiyat rekabet açısından da pek uygun görünmüyor. Üstelik Çin’de telefonların 300 dolar altında satıldığı düşünüldüğünde Apple’ın tam anlamıyla ekonomik seçenek sunmadığı görülüyor. Diğer taraftan iPhone satışlarına önemli katkısı bulunan Çin merkezli operatör China Mobile’dan etkinlikte hiç bahsedilmemesi de gerilemenin sebepleri arasında gösteriliyor. Fakat genel kanı hisselerdeki değer kayıplarının her tanıtımdan sonra gerçekleştiği ve süreç içinde satış rakamlarıyla birlikte beklentilerin karşılanacağı yönünde.