reklamı kapat

POPÜLER

Apple, iCloud Drive ile Google Drive ve Dropbox’a kafa tutuyor

San Francisco’dan canlı yayınlanan WWDC 2014 etkinliğinde Apple‘ın duyurusunu yaptığı en dikkat çekici yeniliklerden biri, dökümanlarınızı bulut içinde depolayabileceğiniz Dropbox ve Google Drive benzeri bir sistem olan iCloud Drive. Bu sistemde Drive uygulaması arayüzün içinde kendi klasörüne sahip oluyor. Söz konusu arayüze Finder üzerinden erişilebiliyor ve dosyalar OS X, iOS ve Windows üzerinden senkronize edilebiliyor. iCloud’da çalışabilen herhangi bir uygulama kullanmıyorsanız bile dosyalarınızı ve klasörlerinizi iCloud Drive’a bırakarak tüm cihazlarınızda senkronize edebiliyorsunuz.

iCloud bugüne kadar arka planda kalmıştı. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Apple, iTunes içerisindeki yerel senkronizasyonu (local syncing) devre dışı bırakmıştı. Bu da kullanıcıları kişiler, takvimler ve e-posta servisleri için Google gibi diğer şirketlerin servislerini kullanmaya yöneltmişti. Eylül ayında, Apple’ın bulut depolama ve eşzamanlama çözümü iOS 7 benzeri bir tasarıma kavuşmuştu, ağustos ayında ise Apple kullanıcıların belgeleri gerçek zamanlı olarak başkalarıyla düzenlemesine olanak tanıyan çevrimiçi işbirliği platformu iCloud için iWork‘ün duyurusunu yapmıştı. Teknoloji devinin, güvenilirlik ve senkronizasyon hususlarında giderek artan geliştirici şikayetlerini dikkate alarak bir süredir perde arkasında iCloud’un güncellemesi için uğraştığı anlaşılıyor.

iCloud Drive’da 5 GB alan ücretsiz. 20 GB alan için aylık 0,99 dolar, 200 gb’lık alan içinse yine aylık 3,99 dolar ödemek gerekiyor.

Steve Jobs bir zamanlar Dropbox’ı öldürmeye and içmişti, sözünü onun yerine Tim Cook mu tutacak, ne dersiniz?

YORUMLAR