reklamı kapat

POPÜLER

iCloud Drive’ın fiyatları sonunda açıklandı

Bu yıl haziran ayında düzenlediği WWDC etkinliğinde iCloud Drive‘ı duyuran Apple, 20 GB ve 200 GB‘lık alan seçenekleriyle birlikte bu seçeneklerin fiyatlarını açıklamış, 1 TB’a varan seçeneklerin fiyatlarını ise daha sonra açıklayacağını belirtmişti. Yeni fiyatları ve alan seçeneklerini sonunda yayınlayan firma, böylece Dropbox ve Google Drive ile yarışacak alan seçeneklerine kavuşmuş oldu. Ancak fiyat meselesi hala sıkıntılı.

icloud
Haziran ayında 5 GB’lık ücretsiz seçeneğe ek olarak 20 GB ve 200 GB için duyurduğu fiyatları değiştirmeyen firma, şimdi 500 GB ve 1 TB’lık depolama seçeneklerini de ekledi. Buna göre ücretlendirme 20 GB için ayda 1,99 TL ila 1 TB için ayda 39,99 TL arasında değişiyor. Ancak Apple’ın fiyat politikası kullanıcılar için hiç de cazip değil. Zira 2 GB alanı ücretsiz sağlayan Dropbox, 1 TB alan için ayda 9,99 dolar, yani yaklaşık 22 TL talep ediyor. Google Drive ise 15 GB alanı ücretsiz sağlamakla kalmayıp 1 TB için tıpkı Dropbox gibi ayda 9,99 dolarlık bir ödeme istiyor.

Steve Jobs zamanında Dropbox’ı öldürmeye yemin etmişti etmeye de, Apple fiyat politikasını yeniden değerlendirmediği sürece Jobs’ın sıkı takipçileri dışında iCloud’ın fazla bir alıcısı olmayacaktır.