reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirDrop

Apple’ın AirDrop sisteminde kötü bir açık bulundu

Teknoloji devi Apple’ın, daha doğrusu Apple ekosisteminin en çok sevilen özellikleri arasında AirDrop yer alıyor. Ancak bu sistemde bir açık var.

Apple AirDrop sistemi, temel olarak Apple’ın cihazları arasında veri paylaşımı yapılmasına imkan tanıyan bir sistem.

Bu sistemde örneğin iPhone’dan bir MacBook bilgisayara dosya / fotoğraf atmak saniyeler içerisinde kablosuz olarak yapılıyor. Süreçte iki cihazın yan yana olması yeterli oluyor.

İşte bu sistemde bir güvenlik açığı bulundu. Bu açık sayesinde telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerin başkalarına göründüğü aktarıldı. Bunun normalde olmaması gerekiyor.

Bu açık ilginç olarak sadece AirDrop aktarımı sırasında kullanılmıyor. Yani süreç sürekli görünüyor. 2019 Mayıs ayından bu yana ortada olduğu ve Apple tarafından halen kapatılmadığı aktarılan açık, elbette kötü görünüyor.

Sürecin tek olumlu yanı ise açığın sadece yakın mesafede çalışıyor olması. Ancak bu da apartman gibi yerleşimlerde kötü niyetli kişilerin sistemi hedef almasını engellemeyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple AirDrop sistemi inanılmaz oranda kullanılıyor

Çünkü sistemi gerçekten çok büyük bir kolaylık getiriyor. Bu konuda biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Android üreticileri de bir araya gelmiş ve ortak bir konsorsiyum kurmuştu.

Ancak yine de Android tarafında tek bir standart oluşturulmuş değil. Çünkü Android tarafında birçok farklı üretici yer alıyor.

Apple ise tüm ürünlerini kendisi yaptığı için bu tarz sistemleri çok rahat şekilde kurabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu