reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’ın ticari sırlarını tehlikeye atan şirket içi skandal hırsızlık

Apple‘ın eski çalışanı ciddi bir suçlamayla karşı karşıya. FBI’ın araştırdığı davaya göre firmanın eski mühendisi, firmanın ticari sırlarını Çin’e satmaya çalışmış.

Advertisement

Ticari sırların çalınmasıyla ilgili sorun yaşayan tek firma Tesla değil. Apple da benzer bir sorunla karşı karşıya. Firmada Aralık 2015 – Mayıs 2018 boyunca çalışan mühendis Xiaolang Zhang, FBI’ın soruşturduğu davanın karşı ismi. 10 yıllık hapis cezası ve 250 bin dolarlık para cezasıyla karşı karşıya olan Zhang’in geçtiğimiz hafta ülkeyi terk etmeye çalışırken yakalandığı belirtiliyor. Zhang, Apple’ın otonom otomobil projesine ait ticari sırlarını çalmak ve Alibaba tarafından desteklenen Çinli otomobil girişimine satmakla suçlanıyor. iPhone üreticisinin sözcüsünün Verge‘e yaptığı yorum ise şu şekilde: “Bu konu üzerine yetkililerle beraber çalışıyoruz. Bu kişinin ve olaya karışan başka isimler varsa onların da eylemlerine karşılık ceza alması için gerekeni yapacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otonom otomobil projesine ait bilgiler

Hazırlanan dilekçeye göre Zhang, otonom otomobil projesinde devre kartları üzerine çalışan ekibin bir parçası olarak belirtilmiş. Nisan ayının sonunda izinden dönen Zhang, istifa etmek istediğine ilişkin üstünü bilgilendirmiş. Yapılan toplantıda Çinli Xiaopeng Motors şirketinde çalışmayı planladığını da eklemiş. Xpeng olarak da bilinen otomobil şirketinin destekçileri arasında ise Alibaba yer alıyor.

Bu açıklamanın ardından Zhang’in şirket içi hareketleri merceğe alınmış. Apple’ın güvenlik takımı mühendisin şirket için ağ aktivitelerinin geçmişe kıyasla dikkat çekici şekilde arttığını gözlemlemiş. Bu aktivitelerin büyük bir kısmının ise geniş çaplı araştırmalar ve önemli bilgilerin kopyalarını indirmek üzerine olduğu kaydediliyor. Güvenlik kameraları ise Zhang’in 28 Nisan’da otonom araç laboratuvarından elinde bir bilgisayar klavyesi, bazı kablolar ve büyük bir kutuyla çıktığını gözler önüne seriyor. 28 Nisan’da Zhang’in hala izinde olması gerektiği de belirtiliyor.

1 Mayıs’ta Zhang’le yapılan yeni bir toplantıda iPhone üreticisinin güvenlik güçleri tarafından bu bilgiler çalışanla paylaşılıyor. Şirket çalışanın bazı verileri aldığını ve eşyaların yerini değiştirdiğini kabul ettiğini belirtiyor. Zhang, karısının dizüstü bilgisayarına bazı verileri aktardığını da itiraf ediyor. O bilgisayarın araştırılması için izin alındığında, Apple’ın 40 GB veri bulduğu ve bu verilerin yüzde 60’ının büyük önem taşıdığı kaydediliyor.