reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro

Apple, iPad Air için OLED planlarını iptal etti, ibre mini-LED’e döndü

Teknoloji devi Apple yeni iPad modelleri üzerinde çalışıyor ve yeni iPad’lerin ekranı 2022’de OLED temelli olmayacak.

Apple, biliyorsunuz iPad tarafında şimdiye kadar hiç OLED ekran kullanmadı. Yeni Pro’larda mini-LED temelli LCD ekran tercih eden firma, gelecekte bunu değiştirecek ve OLED kullanmaya başlayacak. Ancak bu hemen olmayacak.

Hatırlarsınız daha önce Apple’dan 2022 yılında 10,9 inç OLED ekranlı iPad Air gelecek bilgisi verilmişti. Kısa süre önce bunun gerçek olmayacağı aktarılmıştı. Bu modelin ekranı için Samsung ve Apple tam olarak anlaşamadı.

Samsung, Apple’ın OLED ekran konusunda isteklerini yakın zamanda karşılayamayacağı için 10,9 inç model özelinde OLED ihtimali tamamen ortadan kalktı. Bu konuyu bugün Ming-Chi Kuo da gündeme getirdi ve “Apple, iPad Air için OLED planlarını iptal etti” dedi. Bunun üzerine yeni yıl için en kaliteli iPad ekranı özelinde ibre yine mini-LED’e döndü.

Bu açıklamadan ve ufak başka detaylardan anlaşıldığı kadarıyla Apple yeni yılda 12.9 inç ve 11 inç ekranlı iki iPad Pro tanıtacak ve iki modelde de eksiksiz olarak mini-LED olacak. 2022’de yeni bir iPad Air ise yüksek ihtimalle gelmeyecek. 

Bu arada iPad’ler için OLED ihtimali tamamen rafa kaldırılmış değil. Raporlara göre 2023 yılında 12,9 inç gibi büyük boyutta OLED ekrana sahip iPad’ler tanıtılacak. OLED ekranlı bu iPad’lerin 120 Hz yenileme hızı sunacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPad tarafında büyüme planları da yapıyor

Apple’ın Pro tarafta ekran boyutunu büyütmek istediği uzun zamandır gelen duyumlar arasında bulunuyor. Firma şu an maksimum 12,9 inç ekran boyutu sunuyor. Bu boyut bile birçok kişiye fazlasıyla büyük geliyor.

Ancak firma gelecekte karşımıza 14 inç hatta 16 inç iPad’ler ile çıkmak istiyor. Apple’ın bu konuda özellikle çizim ile uğraşan tasarımcıları ve fotoğrafçıları çok sevindirmesi bekleniyor. Onun haricinde 12,9 inç üstü ekran çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın