reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone 4

 - Güncelleme: 07 Ekim 2010 02:21

iPhone 4, belki de şimdiye kadar PR iletişimi en iyi yapılan cihaz. Önce gündemi ‘barda unutulan yeni iPhone’ olarak alt üst etti, ardından ‘sol elde çalışmıyor’ başlıklarıyla sekiz sütuna manşet oldu. O kadar çok konuşuldu ve o kadar çok tartışıldı ki, zaten iPhone olduğu için sadece ‘fanboylar’ tarafından milyonlarca satın alınması garanti iken, şimdi ise herkesin ele geçirmek için arzuladığı bir fetiş objesine dönüştü. Yazımızda sizlerle yalnızca kullanıcı deneyimlerimizi paylaşmaya çalıştık. iPhone 4 hakkında daha teknik ve detaylı bilgi almak için www.log.com.tr/apple-iphone-4 adresini ziyaret edebilirsiniz.

SOL EL KURALI
En çok konuşulan bölümü önceden söyleyelim. iPhone 4’ün sol bölümündeki anten açıklığını parmağınızla kapatırsanız sinyal seviyesi düşüyor. Türkiye’de Turkcell hattımızla yaptığımız denemelerde bu düşüşü gözlerimizle gördük. Örneğin, anten açıklığını yalnızca parmağınızın ucuyla bile kapatsanız sinyal 10 saniye içerisinde düşüyor. Parmağınızı buradan çektiken sonra 10 saniye içerisinde sinyal yeniden eski haline dönüyor. Fakat solak olmama rağmen bu durumun görüşmelerimi etkilemediğini söylemeliyim. Sinyal seviyesinin düşük olduğu bölgelerdeki genel görüşme kesilmesinden daha sık bir kesilme yaşamadık. Hatta iPhone 4’ün iPhone 3GS’e göre daha iyi çektiğini bile söyleyebiliriz. Ek olarak belirtelim, bu durumun aynısını anten bölgesini elimizle kapatarak denediğimiz diğer akıllı telefonlarda da gözlemledik. Yani aslında korkunç bir durummuş gibi gözükse de hayatımızı etkilemediği ve özellikle bunu yapmaya uğraşmadığımız sürece kolayca gözlemleyemediğimiz bir durum olduğunu söylemekte fayda var.

GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAKSINIZ
İçimizdeki toksinleri attıktan sonra şimdi asıl ‘büyülü’ bölüme geçebiliriz. iPhone 4’ün ekranının hipnotize edici bir gücü var. İlk kez bir iPhone 4 ekranına baktığınızda ağzınızdan ister isemez “Gerçek gibi!” sözcükleri çıkıyor. Ekranın çözünürlüğü o kadar yüksek ki, pikselleri görmeye çalışırken gözlerinizi bozmanız olası. ‘Retina Display’ adı verilen bu özel ekranda kullanılan cam da yenilenmiş fakat bu gözünüzle anlayabileceğiniz bir fark yaratmıyor. Artık daha esnek ve daha dayanıklı olan camın arka yüzeyde de kullanılması cihaza oldukça şık bir görünüm kazandırmış. Polis kayıtları gibi parmak izi tutan ön ve arka camlar herhangi bir pamuklu ya da mikrofiber kumaşla kolayca temizlenebiliyor.

ÜSTÜN KAMERA
Bu kadar yüksek çözünürlüklü bir ekranı olan cihazın kamerasının da yüksek çözünürlüklü olması beklenen bir gelişme. Fakat 5 megapiksel çözünürlüğündeki kameranın etkisini artıran tabii ki çektiğiniz görüntüleri aynı yüksek kaliteyle bilgisayara aktarmadan cihazın kendi ekranında anında görüntüleyebilmek. Diğer yüksek çözünürlüklü kameraya sahip olan telefonlarda bulunmayan bu özellik sayesinde iPhone 4 bir adım daha öne çıkıyor. Bir LED flaşı bulunan kameranın aydınlatma performansını oldukça beğendik.

FACETIME
iPhone 4 ile gelen bir diğer yeni donanım ise ön yüzde yer alan ikincil kamera. VGA kalitesinde fotoğraf ve video çekebilen kamerayı arka yüzdeki kamerayla aynı şekilde kulanabildiğiniz gibi FaceTime uygulaması sayesinde Wi-Fi bağlantısı ile diğer iPhone 4 sahipleri ile görüntülü görüşme için de kullanabiliyorsunuz. Görüşme esnasında dilerseniz arka yüzdeki kameraya geçiş yapabiliyor ve görüşme yaptığınız kişinin o anda çevrenizde gelişmekte olan olaylara tanıklık etmesini sağlayabiliyorsunuz.

YÜKSEK PERFORMANS
iPhone 4’ün iPad’de kullanılan A4 yonga seti sayesinde oldukça hızlandığını söyleyebiliriz. Eski nesil iPhone’larla yaptığımız oyun bazlı testlerde ekran çözünürlüğünün artması ile grafiklerin iyileşmesinin yanında A4 işlemci ile oyunların performansları artırılmış. A4 yonga seti sayesinde işlem kapasitesi artan iPhone 4 multitasking, video montajı gibi işleri kolaylıkla başarıyor ve bu sayede pil ömrü de uzuyor. Pil ömrünün uzaması ve hızın artması iPhone 4’ü daha da kullanıcı dostu hale getirmiş.

VİDEO KAYIT
HD video çeken iPhone 4 üzerinde bu videoları kesmek ve birleştirmek mümkün. Video kurgulama işleminde zorlanmayan iPhone 4 video konusunda o kadar başarılı ki, kullanıcısını video çekmeye ve bunları kurgulamaya davet ediyor. Kurgu için 4.99 dolar’a satın aldığımız iMovie uygulamasını kullandık. Türkiye App Store’unda henüz bulunmayan bu uygulama sayesinde videolarınıza temalar ve yazılar ekleyip videolar arasına geçişler koyarak montajlayabiliyorsunuz. Hazırladığınız videoları 360p, 540p veya HD 720p olarak çıkış alarak arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

RETİNA EKRAN
iPhone 4
Pikselleri çıplak gözle görülmesi neredeyse imkansız olan retina ekran büyüleyici

ÜCRETSİZ TAMPON
iPhone 4
Bumper (tampon) bantlar iPhone 4’teki sinyal sorununu ortadan kaldırıyor

MALZEME KALİTESİ
iPhone 4
iPhone 4’ün tasarımda kullanılan yüksek kaliteli malzeme fark yaratıyor

FACETIME
iPhone 4
Wi-Fi üzerinden gerçekleştirilen görüntülü görüşmede video kalitesi çok yüksek

RENK SEÇENEKLERİ
iPhone 4
Beyaz renk seçeneği de önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek

5 MP KAMERA
iPhone 4
Ön ve arka yüz kamerasıyla iPhone 4 rakip tanımayan bir iletişim cihazı

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Tam anlamıyla bir multimedya cihazı. Kesinlikle yakından incelenmesi gerekiyor.

EKSİLER
Düşük sinyal seviyesi olan bölgelerde anten bağlantı noktasına temas halinde muhtemel şebeke kaybı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Apple iOS4

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 960×640 piksel retina ekran
• 3.5 inç multi-touch

Hafıza
• 16, 32 GB hafıza

Kamera
• 5 megapiksek, otofokus, HD video kaydı
• VGA çözünürlükte ön yüz kamerası

Multimedya Desteği
• MP3, AAC, AIFF, WAV, M4V, MP4, MOV

Bekleme / Konuşma Süresi
• 300 / 14 saat

Navigasyon
• A-GPS, dijital pusula

Bağlantılar
• 30 pin USB, Wi-Fi, Bluetooth 2.1

Boyutlar
• 115.2 x 58.6 x 9.3 mm

Ağırlık
• 137 gram

İLGİLİ HABERLER