reklamı kapat

POPÜLER

MSI Wind Top AE2280

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

MSI tarafından ‘hepsi bir arada bilgisayar’ kategorisine yeni katılan ve ‘All-in-One Convenience, Race Car Performance’, yani ‘hepsi bir arada rahatlığı, yarış otomobili performansı’ mottosuyla tanıtılan Wind Top AE2280, dev gövdesi ve multi-touch desteği gösteren ekranıyla karşımıza çıkıyor. Ancak ürün mottosunda gösterdiği iddiasını yerine getirebiliyor mu, bunu az sonra birlikte göreceğiz.

DİRENÇSEL ÇOKLU DOKUNMATİK EKRAN
21.5 inç boyutunda bir ekrana sahip olan Wind Top AE2280, dirençsel dokunmatik teknolojisiyle donatılmış. Multi-touch yeteneğine sahip olan ekran üzerinde parmaklarınızı gezdirerek işlerinizi rahatlıkla yerine getirebiliyorsunuz; internette dolabiliyor, resimlerinizi evirip çevirebiliyor ve eğlence için geliştirilmiş uygulamalarda ekrana dokunmanın keyfini yaşayabiliyorsunuz. Multi-touch teknolojisinin All-in-One PC’lere bir albeni kattığı ortada, fakat çok da kullanışlı olduğunu sanırız hiçbirimiz iddia edemeyiz. Zira belli bir süre sonra kolunuzun yorulacağı ve yeniden klavye ile mouse’a döneceğiniz bir gerçek. Elbette bunda Wind Top AE2280’nin bir suçu yok; kaldı ki cihaz, dokunmatik ekranıyla üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor. Wind Top AE2280’nin ekranını incelemeye devam edersek, Full HD görüntü sağlamasıyla özellikle film tutkunlarını sevindireceğini söyleyebiliriz. Wind Top AE2280’nin teknik detaylarını incelemeye devam edeceğiz, ancak önce cihazın tasarımına göz atalım.

PİYANO SİYAHI TASARIM
Piyano siyahıyla renklendirilmiş bir gövde tasarımına sahip olan Wind Top AE2280’nin dokunmatik ekranını kalın bir çerçeve sarıyor. Bu alanın dış tarafındaysa şeffaf ince bir çerçeve bulunuyor. Bu haliyle masanızın üzerinde şık bir görüntü oluşturduğunu söyleyebileceğimiz Wind Top AE2280, kalın gövde yapısıylaysa açıkçası biraz hantal duruyor. Ekranın sağ tarafında güç butonunu ve görüntü ayarlarlarına ulaşabilmeniz için bir tuş takımı bulunduran Wind Top AE2280’in ekranının altında ise bizleri güçlü bir ses sistemi karşılıyor. Bağlantılarına ekranın sol tarafında ve arkasında yer veren Wind Top AE2280, kullanıcıları 6 adet USB bağlantısı ile sevindiriyor. Bunun yanı sıra HDMI ve eSATA gibi önemli bağlantıları da üzerinde bulunduran Wind Top AE2280, beraberinde yine piyano siyahıyla renklendirilmiş kablosuz klavye ve mouse getiriyor. Ayrık tuş takımı yapısını benimsemiş olan klavye, üzerinde numerik tuş takımını da bulunduruyor ve rahat bir kullanım imkanı sunuyor.

‘RACE CAR PERFORMANCE’
Wind Top AE2280’nin az önce de bahsettiğimiz ‘All-in-One Convenience, Race Car Performance’ şeklindeki mottosunun üzerine biraz gidecek olursak, bunu okuduğumuzda ve ürünün ekranından dışarı çıkar gibi duran yarış otomobilli görsellerini gördüğümüzde, ilk anda Wind Top AE2280’in oyun konusunda yüksek performans sunduğunu ve 3D destekli olduğunu düşündüğümüzü söyleyebiliriz. Ancak Wind Top AE2280, kesinlikle yüksek oyun performansı ve 3D desteği sunmuyor. (MSI’ın bu kategoride 3D desteği sunan modeli elbette ki mevcut durumda; hatta gelecek ay –bir aksilik olmazsa-ürünü bu sayfalarda görebilirsiniz.) O nedenle ‘hepsi bir arada rahatlığı, yarış otomobili performansı’ anlamındaki bu sloganını işin oyun kısmı için değil, multimedyanın geri kalan öğeleri ve günlük işler için göz önünde bulundurmakta fayda var. Üzerinde Intel i5 işlemci bulunduran Wind Top AE2280, bu sayede kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Maksimum 8 GB’a kadar artırabileceğiniz bellek kapasitesine sahip olan Wind Top AE2280’in üzerinde bulunan bellek ise 4 GB. Ekran kartı tercihini ATI’den yana kullanan Wind Top AE2280’in üzerinde üçüncü sınıf bir ekran kartı bulunuyor. Bu nedenle oyunlarda özellikle grafik konusunda sıkıntı yaşatan Wind Top AE2280, elbette aynı sorunu rendering işleriyle uğraşan kullanıcılar için de tekrarlayacaktır. Bu noktada Wind Top AE2280’in incelediğimiz modelinin bir gömlek üstünde sistem değerlerine sahip modelinin bulunduğunu da belirtelim.

EV EĞLENCESİ İÇİN İDEAL
Wind Top AE2280, beraberinde getirdiği uzaktan kumandasıyla koltuğunuza kurulup film keyfi yapmanız için size ideal bir ortam hazırlıyor. Windows Media Center aracılığıyla ister cihazın optik sürücüsüne yerleştirdiğiniz bir DVD üzerinden, isterseniz de DivX film arşivinizden, koltuğunuza yayılıp film keyfi sürebiliyorsunuz. Bu arada televizyon izlemenize de imkan tanıyan Wind Top AE2280, opsiyonel olarak TV Tuner seçeneği bulunduruyor. WindTouch Gadget isimli bir arabirime de sahip olan Wind Top AE2280, bu arabirim üzerinden çeşitli uygulamalara kolay yoldan erişim sağlamanıza imkan tanıyor. Fun ve Work isimli iki ayrı ekrandan oluşan WindTouch Gadget, Fun ekranı altında multimedya öğelerine, Work ekranı altındaysa ofis uygulamaları gibi iş için gerekecek türde uygulamalara yer veriyor. Her iki ekrana da uygulama ekleyebiliyor veya silebiliyorsunuz.

SES DESTEĞİ
MSI Wind Top AE2280
THX TruStudio PRO destekli hoparlörler başarılı bir performans gösteriyor

TAKIM OYUNCULARI
MSI Wind Top AE2280
Kablosuz klavye ve mouse ile uzaktan kumanda konfor yaratıyor

KALIN GÖVDE
MSI Wind Top AE2280
İnce bir gövdesi olmayan Wind Top AE2280, bu nedenle hantal duruyor

ŞEFFAF ÇERÇEVE
MSI Wind Top AE2280
Şeffaf çerçeve, cihazın kalınlığıyla yarattığı kötü izlenimi biraz da olsun siliyor

OPTİK SÜRÜCÜ
MSI Wind Top AE2280
Cihazın üzerinde optik sürücü olarak DVD Super Multi Recorder’a yer verilmiş

KAMERA DESTEĞİ
MSI Wind Top AE2280
Ekranın üzerinde görüntülü görüşmeler için bir adet kamera bulunuyor

TASARIM
-3YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-3YILDIZ-

ARTILAR
Dokunmatik ekranın performansı, Full HD desteği, bağlantı çeşitliliği, WindTouch Gadget arabirimi.

EKSİLER
Grafik performansı vasat; bu nedenle kullanıcıları sınırlıyor. Yüksek fiyatı. Blu-ray sürücü yok.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i5 650 3.20 GHz

Ekran
• 21.5 inç ekran (1920×1080)

Ekran Kartı
• ATI Mobility Radeon HD 5430 512 MB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 640 GB

Optik Sürücü
• DVD Super Multi Recorder

Bağlantılar
• USB (6 adet)
• HDMI
• eSATA, Ethernet
• VGA
• Kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Boyutlar
• 555.1 x 403.93 x 75.42 mm

Ağırlık
• 9.83 kilogram