reklamı kapat

POPÜLER

Apple soruşturması

Apple kaybetti; tarihi soruşturma başlıyor

Apple zaman zaman hakkında açılan davalar ile gündeme geliyor. Şimdi ise Apple’ın haksız rekabete yarattığından dolayı Avrupa Birliği’ne şikayet var. Üstelik şikayet onaylandı ve tarihi Apple soruşturması başlıyor.

Apple‘ın, App Store üzerinden uyguladığı vergilendirme sistemleri uzun zamandır tartışma yaratıyordu. Uygulamalardaki abonelik sisteminden yüzde 30 gelir elde eden Apple, bu politikayı zaten yıllardır kullanıyor. Apple ile ilgili tartışma yaratan asıl olay ise bu vergi sisteminin konu üçüncü taraf geliştiriciler olunca uygulamaya koyması. Kendi uygulamalarında bu vergi sistemi işlemiyor.

Financial Times’ın haberine göre ise Spotify bu şikayeti geçen mart ayında Avrupa Rekabet Komisyonu’na başvuruda bulunarak yapmıştı. Spotify, Apple’ın kendi müzik hizmetini ön plana çıkartmak için mağazadaki diğer uygulamaları kısıtlayıcı şekilde hamleler yaptığını ve bu nedenle rekabet ortamını ortadan kaldırdığı gerekçesiyle bu başvuruyu yaptığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple soruşturması neden başlıyor?

Kızışan müzik uygulaması rekabeti bu davayı doğurdu. Spotify halihazırda müzik pazarını yıllardır zirvede olarak domine ediyordu. 100 milyon ücretli abone sahibi olan Spotify’ın karşısında Apple Müzik 56 milyon aboneye sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yakın zamanda Apple Müzik ABD’de liderliği ele geçirdi. Apple ve Spotify arasındaki çekişmenin nasıl sonuçlanacağını bilemiyoruz ancak Apple yeni yaptırımlar ile bu süreci sürüncemeye çekebilir. Çünkü Apple, bu suçlamaları asla kabul etmiyor ve Spotify’ı kendilerinin var ettiğini düşünüyor. Yani Apple tarafında bir geri adım söz konusu değil.

Peki şimdi ne olacak?

Araştırmanın tamamlanmasının ne kadar süreceği belirsiz ancak incelemeye alınacak veriler oldukça fazla. Eğer bu soruşturma olumsuz sonuçlanırsa Apple, 26 milyar dolara varan tarihi bir tazminat cezası ile karşılaşabilir.

İlgili video

100 milyonluk Spotify’dan ilginç yeni sistem