reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music

Apple Music içerisine rakip servislerden çalma listesi aktarma özelliği geliyor

Türkiye’de de ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Apple Music için başka servislerden çalma listesi aktarma özelliği geliyor.

Apple Music içerisine rakip servislerden çalma listesi, müzik ya da genel olarak katalog aktarma özelliği şu an aktif olarak test ediliyor. Üçüncü parti servislerden “SongShift” desteğiyle çalışacağı aktarılan süreç (Şirket bu hizmeti hali hazırda ayrı olarak da sunuyor), örneğin Spotify kullanıcılarının hazırladıkları çalma listelerini yani müziklerini Apple Music’e taşımasına imkan tanıyacak. Kullanıcılara inanılmaz zaman kazandıracak bu imkan, şimdilik beta olarak Android tarafında deneniyor ve herkese ne zaman açılacağı bilinmiyor. Bu aktarım için ekstra bir ücret talep edilmeyeceği düşünülüyor, Apple’ın bu altyapı ile beraber Music’in kullanıcı sayısını ciddi şekilde artırması bekleniyor. Çünkü birçok Spotify kullanıcısı harici servisler olmasına rağmen (Aslında çoğu kişi bunu bilmiyor) yıllar içinde hazırladığı çok sayıda çalma listesini kaybetmek istemediği için platform değiştirmiyor, sürece yerleşik destek verilmesinin değişimi hızlandırması olası görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple kısa süre önce Apple Music için Türkiye’de zam kararı almıştı. Daha önce Apple Music abonelik ücretleri Türkiye’de öğrenci paketi için aylık 9,99 TL seviyesinde yer alıyordu. Normal bireysel abonelik aylık 19,99 TL seviyesindeydi. Aile paketi ise aylık 29,99 TL‘ye alınabiliyordu. Son yapılan zam sonrasında ise öğrenci aboneliği aylık 19,99 TL, normal abonelik aylık 39,99 TL, aile aboneliği ise aylık 59,99 TL olmuştu. Apple geçtiğimiz yıl oyun odaklı Arcade servisi için de zam yapmıştı. Zam ile beraber servisin aylık ücreti Türkiye’de 34,99 TL’den 69,99 TL’ye çıkarılmıştı.

Servis bunlardan önce dünyanın son dönemdeki en popüler şarkıcılarından olan Taylor Swift’in 2023 Apple Music Yılın Sanatçısı seçilmesiyle ses getirmişti. Apple’ın, “Swift bu yıl inkar edilemez bir şekilde süper yıldızlığın yeni bir alanına ulaştı.” açıklamasını yaptığı Swift, açıklamaya göre 2023’ün ilk 10 ayında tam 65 şarkıyla Music’in “Global Daily Top 100listesine girerek diğer tüm rakiplerini geride bıraktı.

Bu başarı için bir açıklama yapan Swift, “2023 Apple Music Yılın Sanatçısı seçilmekten büyük onur duydum. Bu yılı şimdiye kadarki en inanılmaz yıl haline getiren her bir dinleyicime çok teşekkür ederim.” dedi.

Apple’ın Music ve Beats’ten sorumlu başkan yardımcısı Oliver Schusser ise, “Taylor Swift’in sadece rekor kırdığı bu yıl değil, tüm kariyeri boyunca müzik üzerindeki etkisi kesinlikle yadsınamaz. Onun sektördeki nüfuzunun önümüzdeki yıllarda da hissedileceğine şüphe yok ve başarılarını kutlama fırsatına sahip olduğumuz için çok heyecanlıyız.” açıklamasında bulundu.

Apple Music için Türkiye’de yapılan zam yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli