reklamı kapat

POPÜLER

“Apple ne yapsa alırım” diyenlere: Apple marka spor ayakkabı 15 bin dolar fiyatla açık artırmada

Apple’ın 80’lerin ortasında modaya atıldığını ve kendine özel bir kıyafet koleksiyonu sunduğunu biliyor muydunuz? Her Apple ürününde olduğu gibi o kıyafetler de zamanla değer kazanmaya devam etmiş. Önümüzdeki hafta bir çift Apple spor ayakkabı açık artırmaya çıkıyor.

Advertisement

Apple’ın moda macerası 1986‘da gerçekleşiyor. Yani Steve Jobs şirketten ayrıldıktan tam bir yıl sonra. Şirketin bu kararının Jobs döneminde gerçekleşmemiş olmasına şaşırmamakla beraber, kullanıcıların markayı hangi noktaya kadar takip edeceğini görmek için ilginç bir yol izledikleri söylenebilir. The Apple Collection ismiyle çıkan koleksiyonda Apple marka kıyafetler, spor ayakkabıları ve aksesuarlar yer alıyordu. Gerçek bir Apple hayranı olduğunuzu göstermek için Apple logolu bir çakı alabiliyordunuz mesela.


Tabii aradan 30 yılı aşkın bir zaman geçince hafızalardan bu ürünler de yavaş yavaş silindi. Ancak şimdi tekrar karşımıza çıkmasının sebebi açık artırmayla satışa sunulacak bir çift Apple marka spor ayakkabı. Beyaz klasik model bir spor ayakkabı olan bu üründe Apple’ın o dönemki renkli logosu yer alıyor. Ayakkabının kenarında logonun yanında Apple yazısı göze çarpıyor. Açık artırmanın başlangıç fiyatı ise 15 bin dolar.

Ayakkabıları açık artırmaya çıkaracak kadar değerli kılan şey ise çok nadir bulunuyor olmaları elbette. Prototip aşamasını geçemeyen Apple marka spor ayakkabılar koleksiyonla beraber satışa sunulmamış, sadece çalışanlara dağıtılmış. Heritage Auctions tarafından açık artırmaya sunulan ayakkabıların asıl değerinin ise 30 bin dolar olduğu belirtiliyor.