reklamı kapat

POPÜLER

os x mavericks güncelleme

Apple OS X 10.9.2 güncellemesiyle güvenlik açıklarını kapattı

OS X 10.9.2 güncellemesini yayınlayan Apple, bu ayın başında bazı geliştiriciler tarafından keşfedilen bir güvenlik açığını giderdi ve diğer sistem özellikleriyle ilgili de birçok iyileştirmeler sağladı.

Mavericks‘le çalışan Mac bilgisayarların yararlanabileceği bu güncelleme oldukça önemli bir SSL güvenlik açığını kapatıyor. Söz konusu güvenlik açığı korsanların kullanıcı adı ve şifreyle erişim sağlanan şifrelenmiş veri trafiğine erişebilmelerine olanak tanıyordu.

Mac‘lerin yanında iPhone ve iPad‘lerde de yer alan bu hatanın iOS 6’nın kullanılmaya başlandığı tarihten beri iOS cihazlarında bulunduğu anlaşıldı. Geçen hafta sunduğu iOS 7 güncellemesiyle mobil cihazlardaki bu açığı kapatan Apple, şimdi de Mac’ler açısından bir iyileştirmeye gitmiş oldu.

Güncelleme, güvenlik iyileştirmelerinin yanında sesli FaceTime ile arama yapabilme ve aranabilme ve bu aramalar için bekletme yapabilme özelliklerini de beraberinde getiriyor. Bu özellik aracılığıyla Apple cihazlarını kullananlar örneğin Skype gibi bir servise gerek kalmadan kendi aralarında sesli ya da görüntülü görüşmeler yapabilecek.

OS X 10.9.2 güncellemesinin içerdiği diğer iyileştirmeler arasında; her bir iMessage’ı engelleyebilme, Mail’deki okunmamış ileti sayısının doğruluğunu artırma ve Mail’in bazı sağlayıcılardan yeni iletiler almasını engelleyen sorunun giderilmesi, Safari’deki Otomatik Doldur özelliğinin uyumluluğunun artırılması ve bazı Mac’lerde sesin bozulmasına neden olan sorunun giderilmesi yer alıyor.

OS X 10.9.2, Apple’ın Ekim 2013’te yayınlamış olduğu OS X Mavericks için yayınlamış olduğu ikinci büyük güncelleme. Mac kullanıcıları Mac App Store’da yer alan Güncellemeler sekmesinden bu güncellemeye erişebiliyor.

YORUMLAR