reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce insansız yük gemisi geliştiriyor

Dünya ticaretinin yüzde 90’ı, 375 milyar dolarlık gemicilik endüstrisi tarafından taşınıyor. Böylesine büyük bir endüstride maliyetlerdeki en ufak yüzdelik değişiminin firmalara yansıması da ciddi ölçülerde gerçekleşiyor. Bu durumun ve teknolojik gelişmelerin farkında olan uçak ve gemi motoru üreticisi Rolls-Royce Holdings, mürettebatı ve hatta kaptan köşkü bulunmayan, insansız olarak uzaktan kontrol edilebilen yük gemileri üzerinde çalışıyor.

Şirket bünyesinde kurulan Blue Ocean adlı araştırma ekibi, kaptanların gemileri sanal bir kaptan köşkünden kumanda edebilecekleri bir sistem geliştiriyor. Çalışmaları geçtiğimiz yıl başlayan proje ile yük gemilerinin daha güvenli, temiz ve düşük maliyetli olması hedefleniyor. Bloomberg‘de yer alan verilere göre insansız yük gemileri yüzde 5 daha hafif olabilecek ki bu da seferlerde yüzde 12 – 15 arası bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Ayrıca yine rapora göre mürettebatın giderleri, toplam faaliyet giderleri içerisinde yüzde 44’lük bir paya sahip. Dolayısıyla insansız yük gemilerinin sektördeki maliyetleri ciddi ölçüde azaltma olanağı bulunuyor.

Rolls Royce’un yanı sıra farklı araştırma ekipleri de benzer projeler üzerinde çalışıyor. Avrupa Birliği’nden 3,5 milyon euro destek alan çok katılımcılı bir proje olan İnsansız Deniz Seferi projesi (MUNIN), insansız olarak gerçekleştirilecek seferlerin maliyet ve faydalarını ölçmek amacıyla önümüzdeki yıl tamamlanacak olan bir prototip üretiyor.

Henüz geliştirilmesi gereken birçok aşaması bulunan projede gemilerin sefer güvenliği ve olası arıza durumlarına ilişkin önlemlerin nasıl alınacağı halen cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor. Benzer şekilde yasal düzenlemelerdeki kısıtlamalar veya gereklilikler de insansız yük gemilerinin bir süre daha geliştirme aşamasında kalacağına işaret ediyor.