reklamı kapat

POPÜLER

Apple, sesli mesaja gerçek zamanlı müdahale özelliğinin patentini aldı

Küçük kasetleriyle ve sunduğu kısıtlı işlevle artık neredeyse tarihe karışan telesekreter cihazlarının aslında çok kullanışlı bir özelliği vardı. Gelen çağrıyı yanıtlamak istemediğimizde telesekretere mesaj bırakan kişiyi canlı olarak dinleyebiliyor, mesajı önemli bulmamız durumunda da telefonu anında açabiliyorduk; kısacası mesaj kaydı tamamlanana kadar telefonu açma konusunda fikrimizi değiştirme imkanına sahiptik.

Apple’ın Rockstar Konsorsiyum’u dahilinde elde ettiği Nortel Networks patentleri arasında bulunan bir patente göre, bu imkana yakın gelecekte tekrar sahip olmamız mümkün. Patentte açıklanan yönteme göre kullanıcı kaydedilmekte olan sesli mesajı dinleyebildiği gibi kayıt sırasında mesaja müdahale de edebiliyor.

Aslında uzak sisteme kaydedilen sesli mesajlar için geçerli olan bu yöntem, teorik olarak mobil telesekreter servislerinde de kullanılabilir. Gerçek zamanlı telesekreter izleyebilme özelliğinin cep telefonlarına gelmesi durumunda, şu anda sadece arayanın kimliğini veya telefon numarasını görmekle sınırlı olan gelen arama denetimi seçeneklerine bir yenisi eklenmiş olacak.

YORUMLAR