reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Samsung şimdi de grafen patentleri için yarışıyor

Mucize malzeme grafen, zaten epey hızla ilerleyen teknolojinin süratini iyice artırdı; şimdi tüm teknoloji devleri bu pastadan pay kapma yarışına girmiş durumda. Bloomberg‘in haberine göre Apple, Samsung ve Google başta olmak üzere pek çok teknoloji firması grafen patentlerini kimseye kaptırmamak için ellerinden geleni yapıyor.

Sadece bir atom inceliğinde olmasına rağmen iletkenlik seviyesi yüksek ve güçlü bir madde olan grafen, dokunmatik ekranların yanı sıra esnek ekranlı cihazların ve giyilebilir teknolojilerin geleceği için büyük önem teşkil ediyor. Durum böyle olunca firmaların patentleri kapmak için birbiriyle yarışmasına şaşmamak gerek.


Şimdiye kadar alınan patentlere bakıldığında yarışı 400’ü aşkın başvuruyla Samsung’un önde götürdüğü görülüyor. Bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda patente sahip olan Apple ise yarışta bir hayli geri kalmış gibi görünüyor. Yıllardır süren patent davalarından ders alan tek taraf Samsung olmuş demek ki.

Grafenin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel seri üretime geçilememesi. Grafenin seri üretimine yönelik araştırma yürüten firmaların patentleri de bu nedenle Apple ve Google gibi devlerden büyük ilgi görüyor.

Bakalım grafenli ilk cihazlara ne zaman kavuşacağız.

YORUMLAR