reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Grafen pil

Akıllı telefonların pil sorunu çözülüyor mu? Samsung’dan grafen temelli özel bir telefon geliyor!

Akıllı telefonların en çok şikayet edilen yerleri arasında pil ömrü geliyor. Samsung bu konuda önemli bir adıma hazırlanıyor.

Tüm akıllı telefonlar lityum-iyon pil üzerine kuruluyor. Burada ince gövdelerde 6.000 mAh seviyesine kadar çıkan sektör, kapasite konusunda sınırlarını zorluyor. Ancak daha yüksek kapasite için telefonları kalın yapamayan firmalar, başka planlar yapıyor. İşte bu firmalardan birisi de Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung. Sağlam kaynak Evan Blass’a göre şirketten 2020 ya da 2021’de bir grafen temelli pile sahip akıllı telefon modeli geliyor. Tam dolmasının 30 dakikada olduğu söylenen bu grafen pil üzerindeki çalışmaların devam ettiği söyleniyor. Firmanın grafen pil üzerinde kapasiteyi arıtma yanında üretim maliyetini indirmek adına çalışmalar yaptığı gelen bilgiler arasında. Kağıt üstünde çok büyük imkanlar sunmasına rağmen henüz hayatımızı değiştirmeyen grafen, sonunda gerçek ticari elektronik cihazlara da geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bu grafen pili gerçeğe dönüştürebilir mi?

Bunun cevabı evet. Samsung’un Advanced Institute of Technology (SAIT) bölümü, geçtiğimiz yıl bu alanda yeni bir teknoloji geliştirmişti. Hatırlamak adına bu pil teknolojisi standart pillerden farklı olarak silikon yerine grafen toplar kullanıyordu. Yeni pil, o zaman söylendiği kadarıyla mevcut çözümlerden 5 kat daha hızlı şarj edilebiliyor. Sadece 12 dakika içerisinde tamamen doldurulabildiği söylenen pil, silikona göre 140 kat daha hızlı gerçekleşen elektrik aktarımı sırasında da ısınmıyor. Şirket pilin bu güçlü aktarım sırasında 60 derece sıcaklığı koruduğunu belirtiyor ve bu da güvenlik için çok büyük önem arz ediyor. Pilin kapasitesi hakkında açık bir detay verilmezken, o zaman normalden yüzde 45 daha büyük kapasitelerden bahsedilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung bu grafen pil ile tüm sorunları çözecek mi?

Bunun cevabı ise hayır. İlk pillerin lityum-iyon’lardan daha iyi olmasına rağmen dağlar kadar fark yaratması beklenmiyor. Ancak yine de artık pil konusunda ciddi bir adım atılacak ve değişiklik yapılacak olması gelecek için umudu artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yenisi Note 10