reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro karma gerçeklik başlığı

Apple Vision Pro için çıkış stoğu çok düşük olacak

Teknoloji devi Apple, WWDC23 kapsamında tanıttığı Apple Vision Pro başlık modeli için yakında bir çıkış gerçekleştirecek.

İlk aşamada sadece ABD pazarında sunulacak 3.499 dolarlık Apple Vision Pro modelinden satın almak isteyenlerin elini çok ama çok çabuk tutması gerekecek. Çünkü Ming-Chi Kuo’ya göre ürün 2 Şubat tarihli ABD çıkışı özelinde 60 bin ila 80 bin arasında bir stoğa sahip olacak. İlk aşamada satın almanın çok zor olacağı, bu yüzden inanılmaz bir kara borsanın oluşacağı ürün, büyük ihtimalle yüksek fiyatına rağmen Apple’ın en kısa sürede stok bitirdiği ürün olacak. Ürün için elbette daha sonra ekstra stoğu gelecek ancak tahminler 2024 için 500 bin seviyesinde yer alıyor, bu devasa ABD pazarı için oldukça ufak bulunuyor. Peki Apple Vision Pro neden bu kadar pahalı? Ürün pahalı çünkü birim başı üretim maliyeti gerçekten çok yüksek seviyede yer alıyor. Alana premium bir seçenek ile girmek isteyen Apple, bu yüzden modelde olabilecek en kaliteli malzemeleri kullanıyor. Şimdilik halen net bir üretim maliyeti açıklanmıyor ancak her bir ürünün Apple’a 2 bin dolar üstünde bir maliyet çıkardığı tahmin ediliyor. En baştan maliyeti yüksek alüminyum bir gövde üzerine kurulan ürün, önünde aynı zamanda bir lens olarak da görev yapan devasa bir kavisli cam kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece bu camın bile çok yüksek bir maliyet yarattığı aktarılıyor, modelde buna ek olarak inanılmaz yüksek kaliteli iki adet micro-OLED ekrana (Toplam 23 milyon piksele sahip) yer veriliyor. Bu özel olarak Sony tarafından üretildiği söylenen ekranların da çok pahalı olduğu biliniyor, model bunlara ek olarak bünyesinde çok sayıda kamera ve sensör barındırıyor. Baktığımız zaman cihazın önünde iki adet ana kamera, iki adet yan kamera, dört adet aşağıya bakan kamera, IR ışık sensörleri, LiDAR ve iPhone’lardaki Face ID’ye de güç veren TrueDepth kamera sistemi yer alıyor.

Bunlar direkt olarak dışta olanlar. Ürünün içerisinde ise dört adet IR kamera ve LED ışık sensörleri bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde biyometrik güvenlik için İris tarama yapabilen ve aynı zamanda ses, el ve göz hareketleriyle kontrol edilebilen ürün, dış kameralar ile üç boyutlu görüntüler kayıt altına alabiliyor. Modelin maliyetini artıran bir diğer unsur ise çift işlemci kullanımı oluyor. Apple Vision Pro gücünü esas olarak Apple imzalı “M2” işlemciden alıyor, başlıkta sırf sensör verileri için ayrıca bir Apple imzalı “R1” işlemciye yer veriliyor.

Yerleşik olarak yüksek kaliteli hoparlöre, kişilerin gözlerini simüle ederek gösteren dışa dönük ikinci ekrana, mikrofonlara ve harici bir bataryaya da sahip olan cihaz, yüksek kaliteli kafa bağlantı aparatları derken pazardaki birçok AR/VR başlıktan 3-4 kat daha yüksek bir parça maliyeti ortaya çıkarıyor. Bunun üstüne elbette Apple’ın yüksek ihtimalle diğer ürünlere oranla düşük tutulan kârı ekleniyor, buna ek olarak karma gerçeklik başlığı için çok ciddi içerik ve reklam kampanyaları da fiyatı artıran giderler arasına giriş yapıyor. Vision Pro, Apple için alandaki ilk çözüm olacak ancak tek olmayacak. Aktarıldığı kadarıyla firma önümüzdeki yıllarda pazara sunmak adına daha ucuz modeller üzerinde de çalışmalar yapıyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition