reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro LOG Tasarım

Apple Vision Pro için ABD çıkış tarihi resmen açıklandı

 - Güncelleme: 08 Ocak 2024 17:16

Uzun süredir beklenen, ilk aşamada ABD’ye özel kalacak Apple Vision Pro başlık modeli için çıkış tarihi sonunda verildi.

Gelişmiş karma gerçeklik başlığı Apple Vision Pro hakkında en son Mark Gurman konuşmuştu. Gurman, ürünün şu an yoğun bir seri üretim sürecinde olduğunu ve spesifik olarak şubat ayında ABD merkezli olarak elde edilebileceğini belirtmişti. Bugün resmi bir açıklama yapan Apple, 3.500 dolarlık ürünün 19 Ocak tarihinde ön siparişe açılacağını ve 2 Şubat tarihinde de ABD’de elde edilebilir hale geleceğini duyurdu. ABD dışındaki pazarlara gitmesi oldukça uzun bir zaman alacak ürün, halen yüzde 100 kesin değil ancak ilk aşamada toplam 400 bin adet stok ile satışa sunulabilir. Üründen diğer cihazları kadar çok üretemeyen Apple, iddiaya göre şu an 2024’ü toplam 1 milyona yakın Vision Pro üretimi / teslimatı ile kapatmayı hedefliyor. Bu sayılar ürünün yüksek fiyatına rağmen çok düşük görünüyor, modele şimdiden çok yüksek bir talep bulunuyor. Başlığı bundan önce gündeme getiren ise Apple TV uygulamasında görülen 3D logosuna sahip (Başlık görseli şekilde) filmler olmuştu. Şimdilik 3D ibaresinin 20 farklı filme eklendiği (Aralarında Jurassic World Dominion, Pacific Rim Uprising ve Shrek de var) aktarılıyor, bu filmlerin başlık ile “etkileyici derinlikte” bir izleme deneyimi sunması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı televizyon tarafında tarih olan 3D filmlerin, Vision Pro ile yeniden inanılmaz popüler hale gelmesi bekleniyor, ürün eğer bilmiyorsanız bünyesinde inanılmaz yüksek çözünürlüğe sahip özel micro-OLED ekranlar taşıyor.

Bu ekranlar en son duyduğumuz kadarıyla en üstte 100 Hz yenileme hızında çalışabiliyor. Ancak 100 Hz sürekli olarak kullanılmayacak. Apple’ın kodlara eklediği bilgiye göre 100 Hz yenileme hızına yalnızca, “Yapay aydınlatmadan kaynaklanan 50 Hz titreşimin telafi edilmesi” için çıkılacak.

Apple’a göre ekranlar büyük oranda 90 Hz yenileme hızıyla çalışacak, 24 fps içeriklerin gösterildiği gibi bazı durumlarda ise 96 Hz’e çıkış yapılacak. Apple’ın yüksek ihtimalle hiçbir zaman Türkiye’de resmi olarak satmayacağı ürünü, 60 Hz seviyesinde pazara sunmayacak olması sevindiriyor ancak burada halen keşke 120 Hz standart yapılsaydı deniyor.

Apple Vision Pro detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition