reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro için parça maliyeti hesaplandı

Apple’ın şu an sadece ABD’de sattığı Apple Vision Pro başlığın bu sefer parça maliyeti gündeme gelmiş durumda.

Apple Vision Pro için ABD merkezli satış macerası kısa süre önce başladı. 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar olan model, yapılan bir hesaba göre yaklaşık 1.550 dolarlık bir üretim maliyetine sahip. Apple CEO’su Tim Cook’un fiyatı yüksek çünkü geleceğin donanımlarını şimdi sunuyor dediği cihazın en pahalı parçası, en etkileyici yanı da olan micro-OLED ekranları. Omdia’ya göre Apple, Sony’den aldığı bu ekranların her biri için 228 dolar ödüyor ve her cihazda bir değil iki ekran yer alıyor. Ekranların ardından en pahalı ikinci Vision Pro bileşeni ise sürpriz olmayacağı üzere M2 ve R1 işlemciler oluyor. Ürün bu arada şimdiye kadar çok sayıda kişiye ulaştı ancak umulan deneyimi tam olarak sunamadı. Bu yüzden de başlık için çok ciddi sayıda iadenin bilgisi gelmeye başladı. Peki insanlar Vision Pro’yu neden iade etmeye başladı? Bu konuda çok sayıda kişiyle görüşen gazeteci Mark Gurman, en çok dile getirilen beş iade nedenini şöyle sıralamıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cihaz çok ağır, yönetmesi çok zahmetli, baş ağrıtıcı ve rahatsız edici.
Fiyatına oranla az sayıda uygulama ve video içeriği var. 
Çalışma özellikleri insanları Mac ile normal bir harici monitör kullanmaktan daha üretken yapmıyor ve bu yapıda uzun süre kullanımı zor.
Ekranlarda çok fazla parlama var, görüş alanı çok dar ve cihaz göz yorgunluğu ve görme sorunlarına neden oluyor.
Ürün, kullanıcıların kendilerini aile ve arkadaşlarından soyutlanmış hissetmelerine neden oluyor. Anlamlı ortak deneyimler henüz mevcut değil ve Vision Pro maksimum performans için tam oturtulması gereken bir cihaz olduğundan başkalarına kolayca aktarılamıyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER