reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Vision Pro LOG Tasarım

Apple Vision Pro rakibi Huawei Vision Pro da yolda gibi görünüyor

Apple Vision Pro rakibi Huawei Vision Pro da yolda gibi görünüyor. Çok daha ucuz bir seçenek karşımıza çıkabilir.

Apple Vision Pro biliyorsunuz kısa süre önce ABD’de satışa çıktı. 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar olan model, 2-3 ay içinde Çin’de de satılacak. Bugün çıkan haberlere göre ürünün ileride Çin’de güçlü bir rakibi olacak, karşımıza önümüzdeki dönemde Huawei Vision Pro modeli de çıkarılacak. “Vision Pro” adının Çin’deki ticari hakkını elinde bulunduran, bu açıdan kendi AR/VR başlık modelini pazara direkt olarak Huawei Vision Pro adı altında sunması oldukça olası duran Huawei, modeli iddialara göre Vision Pro ile benzer kalitede 4K Sony micro-OLED paneller ile donatacak ve Vision Pro’dan çok daha hafif (360 gram kadar) tasarlayacak. Vision Pro’dan yüzde 50 daha ucuz olacağı da dikkat çeken detaylardan olan ürün, yüksek ihtimalle gücünü bir ya da birden fazla Kirin işlemciden alacak ve temelinde Huawei’nin kendi geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi olacak. Çok sayıda uygulamaya hali hazırda ev sahipliği yapan HarmonyOS, olası Huawei Vision Pro sonrasında çok daha zengin hale gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Apple Vision Pro neden bu kadar pahalıya satılıyor? Ürün pahalı çünkü birim başı üretim maliyeti gerçekten çok yüksek seviyede yer alıyor. Alana premium bir seçenek ile girmek isteyen Apple, bu yüzden modelde olabilecek en kaliteli malzemeleri kullanıyor. Şimdilik halen net bir üretim maliyeti açıklanmıyor ancak her bir ürünün Apple’a 2 bin dolar üstünde bir maliyet çıkardığı tahmin ediliyor. En baştan maliyeti yüksek alüminyum bir gövde üzerine kurulan ürün, önünde aynı zamanda bir lens olarak da görev yapan devasa bir kavisli cam kullanıyor.

Sadece bu camın bile çok yüksek bir maliyet yarattığı aktarılıyor, modelde buna ek olarak inanılmaz yüksek kaliteli iki adet micro-OLED ekrana (Toplam 23 milyon piksele sahip) yer veriliyor. Bu özel olarak Sony tarafından üretildiği söylenen ekranların da çok pahalı olduğu biliniyor, model bunlara ek olarak bünyesinde çok sayıda kamera ve sensör barındırıyor. Baktığımız zaman cihazın önünde iki adet ana kamera, iki adet yan kamera, dört adet aşağıya bakan kamera, IR ışık sensörleri, LiDAR ve iPhone’lardaki Face ID’ye de güç veren TrueDepth kamera sistemi yer alıyor.

Bunlar direkt olarak dışta olanlar. Ürünün içerisinde ise dört adet IR kamera ve LED ışık sensörleri bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde biyometrik güvenlik için İris tarama yapabilen ve aynı zamanda ses, el ve göz hareketleriyle kontrol edilebilen ürün, dış kameralar ile üç boyutlu görüntüler kayıt altına alabiliyor. Modelin maliyetini artıran bir diğer unsur ise çift işlemci kullanımı oluyor. Apple Vision Pro gücünü esas olarak Apple imzalı “M2” işlemciden alıyor, başlıkta sırf sensör verileri için ayrıca bir Apple imzalı “R1” işlemciye yer veriliyor.

Yerleşik olarak yüksek kaliteli hoparlöre, kişilerin gözlerini simüle ederek gösteren dışa dönük ikinci ekrana, mikrofonlara ve harici bir bataryaya da sahip olan cihaz, yüksek kaliteli kafa bağlantı aparatları derken pazardaki birçok AR/VR başlıktan 3-4 kat daha yüksek bir parça maliyeti ortaya çıkarıyor. Bunun üstüne elbette Apple’ın yüksek ihtimalle diğer ürünlere oranla düşük tutulan kârı ekleniyor, buna ek olarak karma gerçeklik başlığı için çok ciddi içerik ve reklam kampanyaları da fiyatı artıran giderler arasına giriş yapıyor.

Apple Vision Pro ve Huawei Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER