reklamı kapat

POPÜLER

USB-C LOG Görsel

AB’nin elektronik ürünleri kapsayan USB-C kararı sonrasında BTK da harekete geçmiş

 - Güncelleme: 10 Şubat 2024 16:01

Avrupa Birliği tarafından alınan USB-C kararının benzerini, mantıklı bir adım atılarak Türkiye de uygulayacak gibi görünüyor.

Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda, “2024 yılından itibaren USB-C teknolojisi AB’deki elektronik cihazlar için ortak standart olacak. Bu durum daha iyi bir şarj teknolojisi, daha az e-atık ve ihtiyacınız olan şarj cihazlarını bulmak için daha az zahmet demek!” açıklaması ile duyurulan Avrupa merkezli yeni dönem, daha sonra yapılan resmi açıklama ile öğrendiğimiz kadarıyla 28 Aralık 2024 itibarıyla tam olarak devreye alınacak. Bu tarihte sonra son tüketiciye yönelik hemen her üründe şarj için bir USB-C portu olacak. Bu durum AB’deki tüketiciler için elbette çok iyi olacak ancak sadece Avrupa ile sınırlı kalmayacak. Çünkü firmaların büyük bölümü AB için ayrı, diğer bölgeler için ayrı cihazlar tasarlamayacak, yani yeni nesil elektronik ürünlerin hemen hepsi USB-C teknolojisi ile karşımıza çıkacak. Aldığı bu karar ile Apple’ın iPhone’lara USB-C portu koymasını da sağlayan Avrupa Birliği, Türkiye’ye de örnek oluyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün ortaya çıkan haberlere göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da, Telsiz Ekipmanları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair bir yönetmelik taslağı hazırladı. Buradaki haberde paylaşılan taslağa göre telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, mikrofonlu kulaklıklar, taşınabilir video oyun konsolları, taşınabilir hoparlörler, e-Kitap okuyucular, klavyeler, fare (mouse) cihazları, taşınabilir navigasyon sistemleri, kulak içi kulaklıklar ve dizüstü bilgisayarlar, USB Type-C’ye uyumlu olacak. Ayrıca bu telsiz ekipmanları, belirlenen şarj etme yeteneklerine ilişkin düzenlemelere uygun olacak şekilde imal edilecek. İmal edilen şarj cihazları, haricindeki aksesuarlarla uyumlu çalışacak.

USB-C adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi