reklamı kapat

POPÜLER

USB-C LOG Görsel

AB’nin “ortak” USB-C dönemi için kesin tarihi paylaşıldı

Yıl sonunda USB-C AB’deki elektronik cihazlar için ortak standart olacak. Bu konuda artık net bir tarih verilmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde, “2024 yılından itibaren USB-C teknolojisi AB’deki elektronik cihazlar için ortak standart olacak. Bu durum daha iyi bir şarj teknolojisi, daha az e-atık ve ihtiyacınız olan şarj cihazlarını bulmak için daha az zahmet demek!” açıklaması ile duyurulan yeni dönem, bugün yapılan aşağıdaki resmi açıklamaya göre 28 Aralık 2024 itibarıyla tam olarak devreye alınacak. Bu tarihte sonra son tüketiciye yönelik hemen her üründe şarj için bir USB-C portu olacak. AB’deki tüketiciler için elbette çok iyi olacak ancak sadece Avrupa ile sınırlı kalmayacak. Çünkü firmaların büyük bölümü AB için ayrı, diğer bölgeler için ayrı cihazlar tasarlamayacak, yani yeni nesil elektronik ürünlerin hemen hepsi USB-C teknolojisi ile karşımıza çıkacak. Aldığı bu karar ile Apple’ın iPhone’lara USB-C portu koymasını da sağlayan Avrupa Birliği, şirketin artık kapıları açmasını yani kapalı ekosistem yapısını bir seviyeye kadar sona erdirmesini de istiyor. Bu konuda bir açıklama yapan Thierry Breton, iPhone 15’lerin USB-C’ye geçişinin ardından Apple’ın artık App Store gibi platformları rakiplerine açması gerektiğini de söyledi. Breton bu konuda “İster elektronik cüzdan ister tarayıcılar ya da uygulama mağazaları olsun, iPhone kullanan tüketiciler diğer firmaların da rekabetçi hizmetlerinden da faydalanabilmelidir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DMA ile Apple tarafı için gerçekten büyük bir değişiklik gündeme geliyor. Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. Bu bağlamda Apple, önümüzdeki dönemde iOS işletim sisteminde App Store harici uygulama marketlerine ve App Store dışından uygulama yüklenmesine izin vermek zorunda kalabilir.

Apple’ın uzun süredir karşı çıktığı ve hiç istemediği bu durum, iOS ekosisteminde inanılmaz büyük bir değişim yaratabilir. Dev firmaların kendi ödeme sistemlerinden komisyon alması nedeniyle üçüncü parti ödeme sistemlerinin herkese açık olmasını da isteyen Avrupa Birliği imzalı Digital Markets Act, cihazlardaki baz donanım özelliklerinin de herkese açık hale getirilmesini istiyor. Apple’ın sadece kendisine özel bıraktığı iPhone’lardaki NFC donanımı, bu karar ile beraber herkesin kullanımına açılacak gibi görünüyor.

Avrupa ve USB-C adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER