reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro LOG Tasarım

Apple Vision Pro için yeni bir satış bilgisi paylaşıldı

Teknoloji devi Apple’ın WWDC23 kapsamında tanıttığı Apple Vision Pro için ABD satışı geçtiğimiz hafta başlamıştı.

WWDC24 öncesinde ABD dışında da satılması beklenen ancak halen bu konuda bir açıklama yapılmayan Apple Vision Pro için ilk siparişler kısa süre önce “ön sipariş” temelinde alınmaya başlandı. 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar olan model, sağlam kaynakların aktardığı kadarıyla an itibarıyla yaklaşık 200 bin adetlik bir satışa ulaşmış olabilir. Bu bilgi direkt olarak Apple’dan gelmiyor ve ürünü karaborsaya düşürmek için çok sayıda bot kullanılarak alım yapıldığı da biliniyor. Kaçıranlar için cihaz gücünü 8 çekirdekli CPU’ya ve 10 çekirdekli GPU’ya sahip bir Apple M2 işlemciden alıyor (Aynı zamanda yardımcı bir R1 işlemcisi de var) ve 16 GB RAM taşıyor. Harici yapıdaki bataryanın ekstrası için 199 dolar fiyat belirleyen Apple, kafa bandına göre 600-650 gram arasındaki yenilikçi ürünü için AppleCare+’ı ise 499 dolardan satıyor. İstenirse 199 dolara satılan taşıma kılıfıyla da elde edilebilen ve tüm ekstralarıyla fiyatı yaklaşık 4.800 dolara kadar çıkan Vision Pro, düşük stokla çıkılan bir ürün olduğundan ve ilk aşamada sadece ABD’ye özel olacağından daha önce de belirttiğimiz gibi devasa bir karaborsanın merkezinde kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Apple Vision Pro neden bu kadar pahalıya satılıyor? Ürün pahalı çünkü birim başı üretim maliyeti gerçekten çok yüksek seviyede yer alıyor. Alana premium bir seçenek ile girmek isteyen Apple, bu yüzden modelde olabilecek en kaliteli malzemeleri kullanıyor. Şimdilik halen net bir üretim maliyeti açıklanmıyor ancak her bir ürünün Apple’a 2 bin dolar üstünde bir maliyet çıkardığı tahmin ediliyor. En baştan maliyeti yüksek alüminyum bir gövde üzerine kurulan ürün, önünde aynı zamanda bir lens olarak da görev yapan devasa bir kavisli cam kullanıyor.

Sadece bu camın bile çok yüksek bir maliyet yarattığı aktarılıyor, modelde buna ek olarak inanılmaz yüksek kaliteli iki adet micro-OLED ekrana (Toplam 23 milyon piksele sahip) yer veriliyor. Bu özel olarak Sony tarafından üretildiği söylenen ekranların da çok pahalı olduğu biliniyor, model bunlara ek olarak bünyesinde çok sayıda kamera ve sensör barındırıyor. Baktığımız zaman cihazın önünde iki adet ana kamera, iki adet yan kamera, dört adet aşağıya bakan kamera, IR ışık sensörleri, LiDAR ve iPhone’lardaki Face ID’ye de güç veren TrueDepth kamera sistemi yer alıyor.

Bunlar direkt olarak dışta olanlar. Ürünün içerisinde ise dört adet IR kamera ve LED ışık sensörleri bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde biyometrik güvenlik için İris tarama yapabilen ve aynı zamanda ses, el ve göz hareketleriyle kontrol edilebilen ürün, dış kameralar ile üç boyutlu görüntüler kayıt altına alabiliyor. Modelin maliyetini artıran bir diğer unsur ise çift işlemci kullanımı oluyor. Apple Vision Pro gücünü esas olarak Apple imzalı “M2” işlemciden alıyor, başlıkta sırf sensör verileri için ayrıca bir Apple imzalı “R1” işlemciye yer veriliyor.

Yerleşik olarak yüksek kaliteli hoparlöre, kişilerin gözlerini simüle ederek gösteren dışa dönük ikinci ekrana, mikrofonlara ve harici bir bataryaya da sahip olan cihaz, yüksek kaliteli kafa bağlantı aparatları derken pazardaki birçok AR/VR başlıktan 3-4 kat daha yüksek bir parça maliyeti ortaya çıkarıyor. Bunun üstüne elbette Apple’ın yüksek ihtimalle diğer ürünlere oranla düşük tutulan kârı ekleniyor, buna ek olarak karma gerçeklik başlığı için çok ciddi içerik ve reklam kampanyaları da fiyatı artıran giderler arasına giriş yapıyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER