reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 6

Apple Watch modellerine hidrasyon sensörü dahil edilebilir

Apple bugün Apple Watch ile alakalı bir kez daha gündemde yer alıyor. Bu sefer firmanın geliştirdiği hidrasyon sensörü ses getirdi.

Apple, gelecek Apple Watch modelleri için bir hidrasyon sensörü geliştiriyor. Bu sensörün henüz ne zaman kullanıma hazır olacağı bilinmiyor ancak firma patent alımlarını hali hazırda yapmış durumda.

Hidrasyon sensörü, aktarıldığı kadarıyla alanda birden fazla ilke imza atacak ve standart tekniklere oranla çok daha hassas bir ölçüm yapacak. Peki bu sensör neyi ölçecek? Burada direkt olarak vücudun sıvı seviyesi ölçülecek.

Canlıların sağlıklı bir şekilde yaşam sürmeleri için ihtiyacı olan gerekli sıvının sağlanmasına hidrasyon deniliyor ve bu hava kadar hayati / önemli görünüyor.

Patent detaylarından öğrenildiği kadarıyla Apple, hidrasyon ölçümünün rahatlıkla art arda yapılabileceğini, sürecin otomatik çalışacağını ve kullanıcı etkileşimine ihtiyacın çok az olduğunu belirtiyor. Bu açıklamadan nabız ölçümü kadar basit bir sürecin sunulacağı anlaşılıyor.

Vücudu kesinlikle susuz / sıvısız bırakmamak gerekiyor ve bu konuda yapacağı ölçümler sayesinde gelecek Apple Watch’lar kullanıcıları su içmeleri odağında doğru şekilde uyarabilecek gibi görünüyor. Bu da elbette güzel duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch modelleri için 2022’de gelecek özellikler de biliniyor

Bunu kısa süre önce de aktarmıştık. Apple tedarikçilerinden Rockley Photonics, geçtiğimiz ay akıllı saatlerin sağlık özellikleri odağında önemli bir duyuru yapmıştı. Firma bir sensör tanıtmıştı ve bunun 2022’de Apple Watch’larda kullanılacağı iddia edilmişti.

Akıllı saatlere uygun sensörün vücut ısısı, kan basıncı, vücut hidrasyonu, alkol, laktat, glukoz / glikoz / glükoz ve fazlasını ölçme / belirleme yeteneği bulunuyor. Bünyesinde yer alan optik sistem ile sürekli ölçüm getiren sensör, aktarıldığı kadarıyla ölçüm sırasında benzerlerinden daha farklı yol izliyor.

Birçok akıllı saat modelinde ölçüm için yeşil LED‘ler kullanılırken, Rockley Photonics imzalı yeni sensör sistemi “kızılötesi spektrofotometre” kullanıyor. Aktarıldığı kadarıyla bu sayede daha fazla detaylı veri toplanabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın