reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 8

Apple Watch satış yasağının önüne özellik kapatılarak geçilecek gibi görünüyor

Direkt olarak ABD merkezli devreye alınan Apple Watch satış yasağının önüne yeni saatlerde özellik kapatılarak geçilecek gibi görünüyor.

Sağlık odaklı teknoloji şirketi Masimo ile yaşanan patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple şu an ABD merkezli resmi satış kanallarında Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 satışı yapamıyor. Apple Watch’larda kullanılan ve kandaki oksijen oranını ölçen sensörü merkeze alan konuda, Apple’ın ITC (ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu) tarafından Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine karar verildi. Bu durum nedeniyle internet yanında fiziksel mağazalarda da satış yapamayan Apple, yönetimden de istediğini alamamıştı. Geçtiğimiz ay bir adım atan Biden yönetimi ABD’deki Apple Watch satış yasağını kaldırmamaya karar vermişti. Bu durum şirket için bir kötü haber daha olmuş ve bu konuda, “Dikkatli istişarelerin ardından Katherine Tai, ITC’nin kararını tersine çevirmemeye karar verdi” denilmişti. Bu durumu kabul etmeyen Apple, süreci çözmek adına uygulanan yasağı temyize de götürdü ancak oradan da tam olarak bir sonuç alınamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreç hakkında birçok bilgi geldi. Örneğin Apple için ABD’deki ithalat yasağını aşmak adına bir yazılım güncellemesi geliştiriyor haberleri paylaşıldı. Şirket mühendislerinin cihaz satışlarını kalıcı olarak durdurmak zorunda kalmamak için, Apple Watch’taki kan oksijen sensörü algoritmalarını değiştirmek adına adeta yarıştığı belirtilmişti. Ancak bu konuda istenilen seviyeye ulaşılamadığı görünüyor. Çünkü bugün çıkan haberlere göre Apple, ABD’deki yasağı aşmak adına yeni Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 modellerinde kan oksijen ölçümü sistemini tamamen devre dışı bırakmayı düşünüyor. Sadece ABD’yi kapsayacak bu süreç, elbette hem kullanıcılar hem de Apple için çok hoş görünmüyor.

Daha önce bu konuda bir açıklama yapan Masimo CEO’su Joe Kiani, Apple’ın patent ihlal sorununu yazılımla çözebileceğine kesinlikle inanmadığını belirtmişti. Kiani’ye göre ortada yazılımsal değil donanımsal bir patent ihlali bulunuyor. Bu konuda, “Bunun işe yarayacağını sanmıyorum – yaramamalı da – çünkü patentlerimiz yazılımla ilgili değil.” diyen yöneticinin, ABD’deki “Watch” satışlarını yasaklatmak için daha önce tam 60 milyon dolar harcadığı aktarılmıştı.

Apple Watch haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER