reklamı kapat

POPÜLER

Apple’a 840 milyon dolarlık tazminat davası

 - Güncelleme: 02 Şubat 2014 17:09

Davanın açılması ile beraber 3 yayınevi mahkemeye çıkmadan uzlaşma yoluna gitti ve kamuya açıklanmayan bir tazminat ödeyerek davadan kurtulmuş oldu. Ancak Apple ve diğer iki yayınevi (McMillian ve Penguin) fiyat tekeli oluşturdukları yönündeki iddiaları kabul etmeyerek uzlaşma yoluna gitmeyeceklerini belirtmişti. Dava sonucunda yargıç Denise Cote, Apple’ı ve yayınevlerini fiyat rekabetini önlemekten suçlu bulmuş ve zararın tazmini için duruşmaların yapılmasına karar vermişti.

Bu gelişmelerin ardından New York’ta bir hukuk bürosu, 33 eyaleti temsilen, Apple’ın, fiyat rekabetini engelleyerek müşterilerini mağdur ettiği gerekçesi ile en az 280 milyon dolar tazminat ödemesini talep eden bir dosyayı mahkemeye teslim etti. Dava, 33 eyaletteki kullanıcılar adına açıldığı için yargıcın tazminatı arttırarak eyaletler arasında eşit paylaştırılmasını sağlamak isteyeceği ve Apple’ı talep edilen tazminat miktarının 3 katını ödemeye zorlayabileceği belirtiliyor.

Böylece Apple, yaklaşık 840 milyon dolarlık bir tazminat ile karşı karşıya kalabilir.  E-kitapların satışına yönelik tekelci uygulamaları ve sonuçlarını yakından takip eden bir diğer şirket ise kuşkusuz Amazon oldu. Amazon yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, davanın tüketiciler ve Kindle kullanıcıları için bir zafer olduğunu belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER