reklamı kapat

POPÜLER

Apple’a en büyük kazancı iPhone getiriyor

Adını özellikle iPhone 8 dedikoduları ile andığımız Apple yılın ilk dört ayındaki kazancını açıkladı. iPhone firmanın en fazla ilgi gören ürünü olmayı sürdürdü.

Apple tarafından paylaşılan Q2 2017 verilerine bakılırsa firma ilk dört aylık süreçte 52.9 milyar dolar gelir elde etti. Kazanılan bu miktarın 11 milyar doları ise kar olarak yansıdı. Eğer açıklanan bu verileri geçtiğimiz sene aynı dönemle karşılaştırırsak az da olsa bir artış yakalandığını görüyoruz. Q2 2016’deki bilgilere göre firma 50.6 milyar dolar kazanç elde etmiş, bunun 10.5 milyon doları da kar olarak gösterilmişti.

Eğer cihaz satışlarına bakarsak, iPhone’un öne çıktığını görüyoruz. iPhone, 50.8 milyon satış ile açık ara farkla zirveye oturuyor. Onu satışlarda 8.9 milyon iPad ve 4.2 milyon ile Mac izliyor. Apple Watch satışları ise bir senede ikiye katlandı. AirPods ise yüzde 98 kullanıcı memnuniyeti ile öne çıkıyor.

Bu başarılı sonuçların ardından Apple’ın CEO’su Tim Cook da bir açıklamada bulundu. Başarılı bir çeyreği geride bıraktıklarını ve talebin geçtiğimiz yılın son çeyreğine nazaran artmasından ötürü oldukça memnun olduklarını dile getirdi. iPhone 7 Plus‘a olan ilginin her geçen gün artmasının yanı sıra özel olarak hazırlanan iPhone 7 (PRODUCT) RED Special Edition’ın yoğun talep gördüğünü belirtti.

YORUMLAR