reklamı kapat

POPÜLER

Apple’a tarihin en anlamsız patent davası açıldı

Cupertinolu teknoloji devi Apple’ın yüksek popülariteye sahip olması devamlı olarak davalarla karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Samsung gibi dev firmalarla davalık olan Apple, bunun haricinde adını fazla duyuramamış ve Apple’dan para koparmak niyetinde olan patent avcısı firmalarla da uğraşmak durumunda kalıyor. Apple’a karşı açılan son dava ise patent davalarının nerelere vardığını gösteriyor ve bu zamana kadarki en ilginç patent davası olarak karşımıza çıkıyor.

Apple patentlerini takip eden Patently Apple sitesinin haberine göre Teksas merkezli Corydoras Technologies adlı firma, belki de tarihin en anlamsız patent davalarından birine imza attı. Sesli konuşma patentinin kendilerinde olduğunu iddia eden firma iPhone’un arama yapmasının ve FaceTime konuşmalarının patenti ihlal ettiğini düşünüyor. Aynı şekilde iPad’de yapılan FaceTime görüşmelerinin de kendi patentlerini çiğnediğini öne sürüyor. Şirketin dediğine bakılırsa patent ihlalleri bunlarla da sınırlı değil. Cihazların kablosuz şekilde mail göndermesi ve alması, ön kameraya sahip olması, aramaları engelleyebilmesi ve GPS özelliği sunmasının da dava gerekçelerinden olduğu belirtiliyor.

Apple’ın yanı sıra Samsung’a da dava açtığı belirtilen şirketin Apple’ın iPhone 4, 4S, 5, 5S, 5C, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus ve SE; iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Pro, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3 ve iPad mini 4 cihazlarını bu patentleri ihlal etmekle suçluyor. Şirketin öne sürdüğü bu patent ihlallerinin mahkeme tarafından dikkate alınması beklenmiyor.