reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan her koşulda sorunsuz çalışan parmak izi sensörü patenti

Apple’ın iPhone 8 ile birlikte yüz algılama sensörüne sahip olacağı uzun süredir konuşuluyor. Bu sensörün gelmesiyle birlikte parmak izi okuyucusuna gerek kalmayabileceği düşünülüyor. Fakat Apple’ın aldığı yeni patent, teknoloji devinin parmak izi okuyucuyu henüz bırakmayı düşünmediğini gösteriyor.

Yakın bir zamanda alındığı belirtilen patentte ultrasonik parmak izi okuyucu yer alıyor. Daha önce de bazı patentlerde karşımıza çıkan bu teknoloji, ekranın üzerinde parmak izi okuyucu yerleştirilmesini sağlıyor. Yeni alınan patentte bu parmak izi okuyucunun mevcut olan okuyuculara göre daha iyi çalıştığına vurgu yapılıyor. Bilindiği üzere kullanıcının eli kirli olduğunda veya sensörün üzerinde herhangi bir çizik ya da okumayı engelleyen herhangi bir şey bulunduğunda telefonun kilidi açılamıyor. Söz konusu teknoloji ise yağ, kir, çamur ve yiyecek parçacıklarından etkilenmiyor. Böylece her zaman telefonun kilidini kolaylıkla açmak mümkün oluyor.

Yüz algılama sistemine geçiş yapılacak olsa bile bu sistem parmak izi okuyucuya göre daha az kullanışlı görünüyor. Zira masanın üzerinde yer alan telefonu tek dokunuşla açabilecekken telefonu alıp yüzümüze tutmak halen en iyi seçenek gibi durmuyor. Dolayısıyla Apple’ın parmak izi okuyucusunu kaldırmadan bu türde önemli bir yeniliğe gitmesi mantıklı bir hareket olacaktır. Söz konusu yeni parmak izi teknolojisinin iPhone 8’de mi yoksa gelecek diğer iPhone modellerinde mi kullanılacağı henüz bilinmiyor.