reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan Siri’ye dikkat çekici yetenek kazandıran patent

Daha önceden sadece şarja takılı durumdayken kullanılabilen Hey Siri özelliği son iPhone ve iPad modellerinde hiçbir tuşa basmadan kullanılmaya başlanmıştı. Yeni gelen haberlere göre Apple, kişisel asistanı Siri’nin yeteneklerini geliştirmeyi planlıyor.

Gizmodo isimli internet sitesinin aktardığı bilgiye göre Apple’ın 2016 yılında başvurduğu Siri patenti bugün kamuoyuna açıklandı. Apple’ın başvurduğu patente bakıldığında gelecekte Siri ile fısıldayarak konuşmak mümkün olacak. Siri’nin kendine yöneltilen soruları fısıldayarak algılayabileceği ve cevapları da fısıldayarak gerçekleştireceği ifade ediliyor. Siri’nin yüksek sesle kullanıcılara cevap vermesinin bazı durumlarda kullanıcılara rahatsızlık verdiği de dile getiriliyor. Apple’ın bu özelliği getirmesi durumunda özellikle kütüphane gibi sessiz olunması gerektiren ortamlarda Siri ile rahatlık iletişime geçebileceğini söyleyebiliriz.  iPhone, iPad ve Apple Watch gibi cihazların komutları titreşim genliği ve frekans desenleriyle algılayacağı belirtiliyor.

Apple, iOS 11’de gelişmiş Siri desteği sunuyor

36 ülkede her ay 375 milyondan fazla aktif cihazdan erişilen Siri makine öğrenimi ve sanal zeka konusundaki en yeni gelişmelerden yararlanan yeni erkek ve kadın sesleri konuşurken tonlamayı, boşlukları, vurguları ve hızı ayarlayarak daha doğal ve anlamlı hale geldiği gibi İngilizce sözcükleri ve cümleleri Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çevirebiliyor. Siri daha kişisel deneyimler sunmak için cihaz üzerinde öğrenme özelliğini kullanarak sesin ötesine geçiyor ve Safari, News, Mail, Mesajlar ve daha fazlasında kişisel kullanıma göre öneriler sunuyor. Örneğin, Siri kullanıcının Safari’de gezinirken ilgilendiği konuları veya yerleri öğrendikçe, Mail, Mesajlar ve diğer uygulamalarda yazı yazdığında önerilerde bulunuyor.