reklamı kapat

POPÜLER

Hipnoz etkisi yaratan trafik simülasyonu [Video]

Yaka silktiğimiz trafik karmaşası her gün hayatımızdan saatler çalıyor. Peki trafik ışıkları olmadan nasıl olurdu hiç düşündünüz mü?

Günlük hayatın değişmez problemlerinden biri de trafik. Özellikle iş çıkışlarında artık bir işkenceye dönüşen trafikte geçirdiğimiz zamanın haddi hesabı yok. Hatta öyle bir noktaya geldik ki İstanbul’da “trafik olmayan saat” bulmakta dahi zorlanır olduk. Yollarda geçen zamanı ise geri almanın yolu ne yazık ki yok. Sayısız aracın dahil olduğu trafik nasıl düzenlenir dersiniz?

İlginç bir simülasyon “trafik ışıksız trafik nasıl olurdu?” sorusunu inceliyor. Farklı yol tiplerini ele alan sistemde önce hiç ışıksız başlayıp daha sonra kişisel ışıklar ekliyor. Böylelikle yolun hangi kısımlarında nasıl bir trafik oluştuğu ortaya seriliyor. Işıklara karşı trafiğin kilitlendiği anlar net bir şekilde görülebiliyor. İçinde yer alsanız sabırınızın sınırlarını kaybedeceğiniz senaryolar da gerçekleşiyor. Tabii tüm bu simülasyon dahilinde araçların trafik kurallarına uyduğunu belirtelim. Öyle ters yöne giren, heyecan arayışındaki toplu taşıma şöförleri sisteme dahil değil.

İzlemesi hayli keyifli, içinde yer alması ise pek bir keyifsiz simülasyonu haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video