reklamı kapat

POPÜLER

“Apple’ın hükümranlığının bitmesine sadece 3 yıl kaldı”

Her firma, daha doğrusu dünyadaki her şey gibi Apple‘ın da bir gün sonu gelecek ve bir zamanlar teknolojinin zirvesinde bir dev olduğu unutulacak. Ürünleri bugünkü gibi kapış kapış gitmeyecek. Elbet bir gün, birileri çıkıp Apple’dan daha yenilikçi ve dahiyane cihazlar sunacak. Herhangi bir sektör liderinin elbet karşılaşacağı bu durum, Apple’ın da başında belki 10 belki 100 yıl sonra gelecek. Ancak yatırım firması Noster Capital‘ın yönetici ortaklarından Pedro de Noronha‘ya göre Apple’ın düşüşe geçmesine 2, en fazla 3 yıl var.

Yatırım dünyasında sözü geçen bir analist olan Noronha, geçtiğimiz günlerde CNBC’ye yaptığı açıklamada Apple ürünlerini kullandığını, ancak firmaya hiçbir şekilde yatırım yapmadığını belirtti. Apple’ın bu sene iPhone 6’nın yanı sıra merakla beklenen iWatch’u (veya iTime‘ı) tanıtacağı, Apple TV’yi yenileyeceği, iHealth ve HomeKit gibi girişimlerle hayatımızın her alanına sızmayı planladığı düşünüldüğünde, firmanın birkaç yıl içinde düşüşe geçeceğine inanmak bir hayli zor. Üstelik 170 milyar dolar nakde sahip olan Apple, şu anda dünyanın en değerli halka açık şirketi.

Noronha’nın bu düşüncesinin ardında yatansa, Apple’ın gelecek planlarına ilişkin net bir fikrinin olmaması. Değere yatırım yapan bir yatırımcı olarak bir firmanın önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde nerede olacağına ilişkin bir vizyonu olup olmadığına bakan Noronha, görünüşe bakılırsa Apple’ın net bir vizyonu olmadığını düşünüyor. 3 yıl pek de uzun bir süre olmadığına göre, Pedro de Noronha’nın haklı çıkıp çıkmayacağını yakın bir zamanda anlayacağız. Olur da Noronha öngörüsünde haklı çıkarsa, Apple’ın tahtına kim geçecek dersiniz?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Apple’ın hükümranlığının bitmesine sadece 3 yıl kaldı”” için 13 cevap

 1. Hüseyin dedi ki:

  android geçemeyecek.. o kesin 🙂

 2. Mert dedi ki:

  Peki ne geçicek ?

 3. vasilli dedi ki:

  biri pedroyu uyandırsın beyler işe geç kalıcak…

 4. fevzi dedi ki:

  noronha bence haklı şirketi “vizyon” bakımından eleştirsede ürün bakımındanda bence düşüşte piyasada en çok satılan mac, imac gibi ürünlerinin performansları oldukça kötü. almış olduğumuz imac değeri 3500 tl ancak bir afiş tasarımı işi geldiğinde kasmaktan bir hal oluyor. İstanbulda ki resmi teknik destek ekibinin söylediği ise “YAPMAMASI LAZIM”:)

 5. Jaws dedi ki:

  Huseyndroid?

 6. Aladdin Keykubat dedi ki:

  Tablet piyasasının artık doygunluğa ulaştığı düşünülürse ve apple’ın vizyonu net değilse belki 3 belki 5 belki 10 sene sonra düşüşe geçecektir. iMac tarafındaysa işler kötüye gidiyor. Bugün asus’un yapmış olduğu atılım ve inovasyon karşısında apple’ın ürün geliştirmeleri gerçekten komik duruyor.

 7. ycl dedi ki:

  dostum imac de kasıyorsa win8 li laptop kullan kasma olayına yeni bi anlam katarsın kesin.

 8. PİnARE dedi ki:

  asus farklı olarak ne yapmış atılımları ne merak ettim

 9. selim dedi ki:

  Apple Microsoft hegemonyasını tamamen yerinden oynattı, teknolojide dayatma zorunluluğunun yerine evrensel standartlar koyulması geleneğini başlattı. Open source ürünleri ile Google bu savaşı Apple’dan önce sürdürse de, hardware desteği olmadan bunu başaramıyordu. Ama Noronha haklı, S.Jobs’dan sonra Apple’ın rakiplerine fark atacak bir durumu yok. Yenilikçilik 2. plana itilmiş görünüyor ki bu da uzun vadede düşüşü getirir. Zaten Apple’ın kendine has, kapalı ekosistemini bırakmadan çok fazla ilerleyemeyeceği aşikar.
  Microsoft yeni birşeyler deniyor ki, çok başarılı olmasa da denemesi bile iyiye işaret. Keza Google da tam gaz rekabetin içinde. Hardware kısmına da yavaş yavaş giriş yaptı.
  İleride birinciliği kim göğüsler bilemem ama, rekabet candır. Tüketici böylesi rekabet ortamlarının en büyük kazananıdır.

 10. özkan dedi ki:

  senin macde sıkıntı var bro 🙂 bi kontrol ettir. Broşürde mac mi kasar ya. ben hangi işlemi yaparsam yapayım altta dizilerim mutlaka açık 🙂 kasmak yok bizde 🙂

 11. ozzoname dedi ki:

  bence Noronha götünden uyduruyo. Apple planları arasında neler olduğunu öğrenmek için daha dikkatli bakmalılar.

 12. atlan dedi ki:

  boş laflar bunlar. apple 5 yıl sonra napcağını sana bana söylemez heralde. 2 ay sonra çıkacak olan ürünleri bile son derece gizli tutuluyor ve kimse neye benzediğini bilmiyor. pedro kardeş gündem yaratmaya çalışyor.

 13. msg dedi ki:

  Dostum bizde 3d çizim yapıyoruz 8 gb ram 4 çekirdek 4 gb ekran i7 li pcler kasıyor. bunlara napalım ??