reklamı kapat

POPÜLER

“Apple’ın hükümranlığının bitmesine sadece 3 yıl kaldı”

Her firma, daha doğrusu dünyadaki her şey gibi Apple‘ın da bir gün sonu gelecek ve bir zamanlar teknolojinin zirvesinde bir dev olduğu unutulacak. Ürünleri bugünkü gibi kapış kapış gitmeyecek. Elbet bir gün, birileri çıkıp Apple’dan daha yenilikçi ve dahiyane cihazlar sunacak. Herhangi bir sektör liderinin elbet karşılaşacağı bu durum, Apple’ın da başında belki 10 belki 100 yıl sonra gelecek. Ancak yatırım firması Noster Capital‘ın yönetici ortaklarından Pedro de Noronha‘ya göre Apple’ın düşüşe geçmesine 2, en fazla 3 yıl var.

Yatırım dünyasında sözü geçen bir analist olan Noronha, geçtiğimiz günlerde CNBC’ye yaptığı açıklamada Apple ürünlerini kullandığını, ancak firmaya hiçbir şekilde yatırım yapmadığını belirtti. Apple’ın bu sene iPhone 6’nın yanı sıra merakla beklenen iWatch’u (veya iTime‘ı) tanıtacağı, Apple TV’yi yenileyeceği, iHealth ve HomeKit gibi girişimlerle hayatımızın her alanına sızmayı planladığı düşünüldüğünde, firmanın birkaç yıl içinde düşüşe geçeceğine inanmak bir hayli zor. Üstelik 170 milyar dolar nakde sahip olan Apple, şu anda dünyanın en değerli halka açık şirketi.

Noronha’nın bu düşüncesinin ardında yatansa, Apple’ın gelecek planlarına ilişkin net bir fikrinin olmaması. Değere yatırım yapan bir yatırımcı olarak bir firmanın önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde nerede olacağına ilişkin bir vizyonu olup olmadığına bakan Noronha, görünüşe bakılırsa Apple’ın net bir vizyonu olmadığını düşünüyor. 3 yıl pek de uzun bir süre olmadığına göre, Pedro de Noronha’nın haklı çıkıp çıkmayacağını yakın bir zamanda anlayacağız. Olur da Noronha öngörüsünde haklı çıkarsa, Apple’ın tahtına kim geçecek dersiniz?