reklamı kapat

POPÜLER

Apple Lens Patent

Apple’ın yeni patenti iPhone’a lens takılmasını sağlıyor

ABD Patent ve Ticari Markalar Dairesi’nin yayınladığı patent başvurusuna göre Apple, iPhone dahil çeşitli elektronik cihazlarına lens takılmasını sağlayan bir yöntem üzerinde çalışıyor. MacRumors‘ın verdiği bilgilere göre, tırnaklı bağlantı mekanizması olarak adlandırılan yöntem, iPhone kamerasına çeşitli lenslerin takılmasına imkan veriyor.

Şimdiye kadar Olloclip gibi pek çok firma iPhone’lara lens takılmasını sağlayan çözümleri piyasaya sürdü, ancak Apple’ın üzerinde çalıştığı bu yöntem, lenslerin diğer çözümlere kıyasla çok daha sağlam bir şekilde takılmasını sağlıyor. Diğer çözümler genellikle lenslerin telefon kapağına veya mıknatıslı kilitle takılmasını sağlıyor. Apple’ın yönteminde ise, üzerinde tırnaklar bulunan lens, kameranın üzerindeki tırnaklı dairenin üzerine geçirilip döndürüldüğünde yerine oturuyor. Açıklanan bu yöntem, DSLR kameralarda kullanılan lens bağlantı yuvalarına bir hayli benziyor.

Apple’ın yakın zamanda kameralara ilişkin pek çok patent almış olması ve kamera teknolojisi üzerinde çalışacak bir ekip için yirmi beşe yakın iş ilanı yayınlamasına bakılırsa Apple akıllı telefon pazarındaki payını artırmak için kamera üzerinde yoğunlaşmaya karar vermiş gibi görünüyor.

YORUMLAR