reklamı kapat

POPÜLER

sound pegs, nesnelerden müzik

“Sound Pegs”le bütün nesneleri bir enstrümana dönüştürün [Video]

Bardaklardan, şişelerden ve daha birçok nesneden müzik yapılabildiğine çok defa tanık olmuşuzdur. Bütün bunlar için gereken tek şey de iyi bir ritim duygusu ve müzik kulağı gibi özelliklerdi. Fakat, aslında müzik aleti olarak kullanılmayan nesneleri bir tür teknoloji kullanarak enstrümana dönüştürmek “Sound Pegs” adı verilen cihazla mümkün hâle geldi. Londra’da yaşayan tasarımcı Nick Brennan tarafından icat edilen bu yeni perküsyon enstrümanı, basit ahşap mandallar aracılığıyla kitaplardan süs bitkilerine kadar herhangi bir ev eşyasına tutturularak onları bir davula dönüştürüyor.

Tutturulduğu nesneyi kırparak belirlediği titreşimleri bir müzik sesine dönüştürebilen Sound Pegs, bu titreşimleri kablolar aracılığıyla küçük bir bilgisayara aktarıyor ve bu bilgisayar da her bir titreşimi kendine özgü bir ses aralığıyla tanımlıyor. Sesler müzisyene tamamen esnek ve duyarlı bir deneyim sağlayarak taşınabilir bir hoparlör sistemi aracılığıyla gerçek zamanlı olarak arkada çalınıyor.

Brennan tarafından yayınlanan iki videoda geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerde Sound Pegs’in nasıl kullanıldığı açıkça izlenebiliyor. Cihazın oluşturduğu sesler bazen kulağa biraz tuhaf gelebilir ve elbette yakın bir zamanda konserlerin vazgeçilmez bir parçası olacağını da bekleyemeyiz. Fakat yine de Sound Pegs’in genel olarak müzik üretimi adına son derece ilham veren bir buluş olduğunu kabul etmek gerek.

VİDEO