reklamı kapat

POPÜLER

Google geniş açı lens

Google’dan geniş açı lenslerin en büyük sorununu ortadan kaldıran sistem [Video]

Geniş açı lensler biliyorsunuz yapıları gereği fotoğraflar üstünde bozulma oluşturuyor. Bu durum özellikle ultra geniş açı lens kullanan telefonlarda ciddi sıkıntı yaratıyor. Çözüm ise Google tarafından karşımıza çıkarılıyor.

Ultra geniş açı ile çekilen fotoğraflarda özellikle kenarlarda ciddi bozulmalar oluyor. Bu bozulma özellikle içerisinde kişilerin olduğu fotoğraflarda çok kötü bir görüntü oluşturuyor. Sayfada görebileceğiniz üzere bu çekimlerde köşelerde kalan kişilerin yüzleri bozuluyor ve hiç istenmeyen gerçek dışı bir görüntü ortaya çıkıyor. İnternet devi Google ise geliştirdiği bir yöntem ile ultra geniş açı lenslerin yaşattığı bu can sıkıcı sorunu efektif şekilde çözüyor. Pixel 3 serisi akıllı telefonlar temelinde özel bir algoritma geliştiren şirket, burada MIT araştırmacılarından da yardım alıyor. Hali hazırda geniş açı lenslerin bozulmasını düzelten bazı sistemler bulunuyor. Ancak bu sistemler bir sorunu çözerken başka sorunlar ortaya çıkarıyor. Google tarafından geliştirilen sistem ise bozulmayı başka görüntü sorunları yaratmadan etkili şekilde çözebiliyor. Çok hızlı çalıştığı belirtilen bu özel algoritma, 70 ila 120 derece aralığında görev yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, telefonlarında yapay zekadan sonuna kadar yararlanıyor

Biliyorsunuz firmanın Pixel serisi akıllı telefonları pazarın en iyi görüntü kalitesine sahip cihazları konumunda. DxOMark’ta Huawei modellerinin gerisine arkalarında tek bir kamera yer alıyor olmasıyla düşen telefonlar, yapay zekadan yararlanarak hayranlık uyandırıcı bir fotoğraf kalitesi sunuyor. Bunu geliştirdiği yukarıdaki gibi sistemler ile daha da geliştiren firma, şu sıralar Pixel 4 üzerinde çalışıyor. Bu modelin arkasında üçlü kameranın olması bekleniyor.