reklamı kapat

POPÜLER

Arama yapılabilen hesaplı elektronik okuyucu: E-Ink Phone


Birkaç hafta önce yer verdiğimiz YotaPhone’da, biri normal biri de az güç tüketen e-mürekkep teknolojili iki ekran bulunduğunu belirtmiştik. YotaPhone’nun bu girişimi genel olarak beğeniyle karşılansa da, telefon işlevini e-mürekkep teknolojili tek bir ekrana getirmenin daha pratik olacağını belirtenler de olmuştu. Onyx firması da, E-Ink Phone ile tam olarak bu yaklaşımı benimsemiş.

CeBIT bilişim fuarında prototipi tanıtılan E-Ink Phone, elektronik okuyucusuyla çok vakit geçirip yanında çok sayıda cihaz taşımak istemeyen kişiler için temel telefon işlevi gören bir elektronik okuyucu. Üretici firma Onyx, 4,3 inçlik önden aydınlatmalı e-mürekkep ekrana sahip cihazın 1.800 mAh pili sayesinde tek bir şarjla iki haftadan uzun süre çalışacağı sözünü veriyor.

Polonya’da Amazon’un Kindle cihazları kadar çok elektronik okuyucu satan Onyx firması, kamerasız bir cihaz olan E-Ink Phone’da ucuz bir Rockchip CPU’ya, düşük RAM’e ve sadece 4 GB hafızaya yer vermiş, ancak 32 GB microSD kart yuvası cihazdan çok üstün özellikler beklemeyen kullanıcılar için yeterli olabilir.

E-Ink Phone’un yanıt verme hızı akıllı telefonlarda çalıştırdığımız Kindle uygulamasının yanıt verme hızına yakın, ancak bu cihazda Google Play veya Amazon Kindle uygulamalarını çalıştırmak için apk’yi kendiniz kurmanız gerekiyor. Onyx firması, animasyonlu kitaplar gibi farklı performans gereksinimlerine sahip kitapların E-Ink Phone’da sorunsuz gösterimini garanti edemeyeceği için bu uygulamaları cihaza dahil etmediğini belirtiyor.

Üretimine bu ayın sonunda başlanması beklenen E-Ink Phone’un nisan ayında Almanya ve Polonya’daki raflara çıkarılması planlanıyor. Yaklaşık 140 euroya satılacak olan cihaz, diğer ülkelerde Amazon üzerinden satın alınabilecek.