reklamı kapat

POPÜLER

Artık iPhone’la da çocuklarınızın internette geçirdiği zamanı gözetlemek mümkün

Giderek daha yetenekli hale gelen akıllı telefonlar ve tabletler artık çocukların elinden eksik olmuyor. Bu durum da anne ve babaların, çocuklarının internet başında geçirdikleri süreyi kontrol etmesini zorlaştırıyor. Google tarafından geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan Family Link, Android cihazlara ebeveyn kontrolünü getirmesiyle öne çıkmıştı. Bu başarılı uygulama artık iPhone‘larda da kullanılabilecek.

Google Family Link temel olarak çocuklar tarafından kullanılan Android cihazların anne ve babalar tarafından kontrol edilmesine olanak sağlıyor. Bunun için bahsi geçen cihazın Android 7.0 Nougat işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Ancak Marshmallow yüklü bazı cihazlar da Family Link uygulamasından yararlanabiliyor. Bu kolaylıktan yararlanabilmek için ailelerin çocukları için bir Google hesabı açması gerekiyor. Ardından Family Link’i hem bu cihaza, hem de kendi telefonlarına yüklüyorlar. Çocuklarına özel açılan hesabın uygulamaya bağlanması ardından, hesabın açık olduğu tüm cihazlar üzerinde kontrol hakkı elde ediliyor.

Bu noktadan sonra çocuğunuzun telefon veya tabletini kullanarak neler yaptığını, hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra çocuğunuz uygulama mağazasından bir şey indirmek istediğince önce size soruluyor. Onaylamanız durumunda yeni uygulama indirilebiliyor. Aksi halde indirme işlemi gerçekleşmiyor.

Şimdi Google’ın bu oldukça yararlı uygulaması iPhone ile de uyumlu çalışıyor. Ancak bu demek değil ki çocuğunuzun iOS işletim sistemli cihazını kontrol edebilirsiniz. Kontrol edilen cihazın Android olması şart. Yeni güncelleme sadece iPhone sahibi anne ve babaların kontrol eden taraf olmasına müsade ediyor. Bu yararlı uygulamaya hemen aşağıdan erişebilirsiniz.