reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan anne babaların kontrol alanını geliştiren uygulama: Family Link

Giderek daha da gelişmiş bir hale bürünen akıllı telefonlar birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Bu durum kullanıcılar için oldukça avantajlı olsa da, anne babaları endişelendiriyor. Çocuklarının neler yaparak zaman geçirdiğini bilmek, onları zararlı içeriklerden korumak istiyorlar. Google tarafından geliştirilen yeni uygulama Android cihazlara ebeveyn kontrolünü getiriyor.

Family Link isimli uygulama anne babaların Android cihazlar üzerindeki kontrol alanını genişletmeye odaklanıyor. Bunun için öncelikle çocuğunuzun kullandığı cihazın Android 7.0 Nougat işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Aileler önce çocuklarına özel bir Google hesabı açıyorlar. Ardından Family Link uygulamasını kendi cihazlarına indiriyorlar. Sonra çocuklara özel açılan hesabı bu uygulamaya bağlıyorlar. Bu noktadan sonra hesabın açık olduğu tüm cihazlar üzerinde kontrol kazanmış oluyorlar.

Peki Family Link’in kontrol alanı neleri kapsıyor? Örneğin çocuğunuz yeni bir uygulama indirmek istediğinde bu talep sizin cihanızda beliriyor. Eğer onaylarsanız indirme işlemi başlatılıyor. Bu konuda karar verebilmeniz için Google sizi yönlendiriyor. İçeriğin çocuklara uygun olup olmadığını bu sayede anlıyorsunuz. Bunun yanı sıra çocuğunuzun hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğini takip edebiliyorsunuz. Olur da ihtiyacınız olursa çocuğunuzun kullandığı Android cihazı geçici olarak kilitleyebiliyorsunuz.

13 yaş altındaki çocukların Android cihaz kullanımı kontrol etme amacıyla yaratılan Family Link şimdilik test aşamasında. Uygulamayı erkenden kullanmak isteyen anne ve babalar deneme sürecine dahil olabilir.