reklamı kapat

POPÜLER

Artık üfleyerek akıllı saatleri kontrol etmek mümkün olacak [Video]

Akıllı saatler yaşamımızda giderek daha önemli bir yere sahip olmaya başlıyor ancak günlük hayatın bazı alanlarında bu cihazlar arzu edilen kolaylığı sağlayamıyor. Geliştirilen son teknik akıllı saatlerin nefesle veya parmağımız dışındaki yüzeylerle de kontrol edilmesine olanak sağlıyor.

Advertisement

Georgia Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni özellikler sayesinde saatinize üfleyerek istediğini uygulamaları çalıştırabiliyor veya gelen aramalara cevap verebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra akıllı saatlerdeki ufak ekranın elverişsiz hissettirdiği noktalar da kapatılmaya çalışılıyor. Ekranın farklı kenarlarına basarak uygulama kısa yolları oluşturabiliyor veya yakınlaştırıp uzaklaştırma gibi işlemleri ekranın altına dokunarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak yeni tekniğin en ilgi çekici kısmı nefesle kontrol noktasında gizli. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, ellerimizin dolu olduğu bir anda gelen aramayı akıllı saat yardımıyla meşgule atabilmek oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Ancak bu yeni teknik sayesinde kolunuzu kaldırıp saate uzunca üflemeniz yeterli oluyor. Çağrıyı kabul etmek için de arka arkaya iki kere kısa nefes vermek gerekiyor. Değişik nefes kombinasyonları kurarak akıllı saatinizi kitleyebilir veya kilidini açabilirsiniz. Nefes kaynaklı tüm tercihleri ayarladıktan sonra sesli komutla mesaj yazmak da daha kolay bir hale geliyor. Çünkü üfleme yardımıyla hatalı kısımları silmek ve yeniden yazmak mümkün oluyor.

Akıllı saat kullanımının daha fazla yaygınlaşmasını sağlayabilecek bu teknik şimdilik sadece LG ve Sony tarafından üretilen cihazlarda kullanılabiliyor. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği bu yeni tekniğin nasıl kullanıldığını haberimizin girişindeki videoda görebilirsiniz.