reklamı kapat

POPÜLER

Aston martin dikiz aynası
Aston martin dikiz aynası

Aston Martin’den geleceğin “dijital” dikiz aynası

Dünyanın en özel otomobil modellerine imzasını atan isimlerden Aston Martin, CES 2020’ye aktif olarak katılacak isimler arasında yer alıyor.

Aston Martin firmasının CES 2020’deki ilk duyurusu ise bir dijital dikiz aynası olacak. Ancak elbette burada standart bir dikiz aynasından bahsetmiyoruz. Firmanın fuar kapsamında tanıtacağı ayna, CES’in yapısına uygun olarak gelişmiş bir teknolojik altyapıya sahip. Gentex Corporation yardımıyla hazırlanan Full Display Mirror (FDM) isimli dikiz aynası, üç farklı kameradan gelen görüntüyü aynı anda gösterebiliyor olmasıyla öne çıkıyor. Yani bir ekran üstüne kurulan ayna, bu sayede sürücülerin tüm kör noktalarını ortadan kaldırıyor. Arkada ve yan aynalarda yer alan üç kameradan canlı görüntü alan ayna, hibrit yapısıyla kameralara bir şey olduğu zaman da “standart” şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu açıdan oldukça kullanışlı olan ayna, söylendiği kadarıyla fuar alanında göz alıcı DBS Superleggera üzerinde sergilenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aston Martin, bu dikiz aynası ile güvenliği artıracak

Bu gelişmiş dijital aynanın ne zaman çıkacağı bilinmiyor. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere bu aynanın yakın zamanda normal araçlara gelmesi beklenmiyor. Tek kameralı versiyonun ilk olarak 2020 DBS GT Zagato içerisinde kullanılacağı firma tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor. Açıklandığı kadarıyla Full Display Mirror (FDM) henüz prototip aşamasında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli motosiklet APEX