reklamı kapat

POPÜLER

ASUS ET2700 ALL in ONE incelemesi

Asus ET2700 All in One, mükemmel bir masaüstü bilgisayar. Evet değerli okurlar, bir incelememizin daha böylece sonuna geldik… Söyleyecek çok şey yok. ET2700, 27 inç ekranlı çok çok iyi bir masaüstü bilgisayar. Full HD çözünürlüklü bu ekranın ardında 16 GB DDR3 bellek, Intel Core i7 işlemci, NVIDIA GT540M ekran kartı, Blu-ray sürücü ve çokça giriş/çıkış bulunuyor. Ekran tamamen dokunmatik ve 10 parmağa kadar çoklu dokunuşu destekliyor. Donanım anlamında muhteşem görünen bu bilgisayara daha da değer katan, Asus’un bilgisayara önceden yüklediği birtakım yazılım ve programlar. Ekranın hassasiyetinin mükemmel olduğunu belirtelim de bir daha bu konu açılmasın. Çift tık, sağ tık, pencere sürükleme, sürükle-bırak, kopyala-yapıştır; tüm bunları mouse kullanmadan, sadece parmağınızı ekranda sürükleyerek yapmak inanılmaz keyifli ve rahat.

EĞLENCELİ İÇERİKLER
Fun Touch, Asus Amuse, Asus Sharing, Asus’un eğlence içeriklerini bir araya topladığı başlıklar. Kocaman not kağıtları üzerine el yazınızla not almanız da mümkün Paint’te parmaklarınızı kullanarak çizim yapmanız da… Ayrıca cihazda bir de Fingertapps adında uygulama yüklü. Müzik yeteneğinizi konuşturmak için parmaklarınızla gitarın tellerinde ya da piyanonun tuşlarında dolaştırmaya başlamalısınız. 10 parmağa kadar dokunuşu destekliyor olması da gerçeğe yakın bir deneyim yaşatıyor size. Tek sıkıntı ekranın dümdüz karşınızda durması. Daha üçüncü notayı basmadan kolunuz yoruluyor bile. Diğer yazılımlar ise kamera, video oynatıcı, internet radyoları ve çevrim içi oyunlara ulaşım sağlıyor. Bilgisayarın aksesuarları arasında birer adet kablosuz mouse ve klavye bulunuyor. Kutudan bir de subwoofer çıkıyor. ET2700’ün çok güçlü bir sesi var. Harici subwoofer kullanımını Asus’un N55S modelinden hatırlayanlar olacaktır. Kullanıcıların bilgisayar hoparlörlerinden daha dengeli bir ses alabilmesi için düşünülmüş güzel bir detay. Hiç lafı dolandırmayalım; bilgisayarın klavyesi çok kötü. Mouse gayet sıradan, zaten bir mouse ne kadar kötü olabilir ki? Ancak klavye öyle değil. Tuşların boyutu aslında standart ancak bastığınızda size verdiği his çok kötü. Tuşların yumuşaklığından ötürü birkaç tuşa birden basmak (ya da ekrana baktığınızda hiçbirine basamamış olduğunuzu görmek) mümkün.

KARANLIKTAKİ TEHLİKE
ET2700’de Blu-ray sürücü bulunuyor. Ekranın sağ yanında elinizi aşağı doğru gezdirdiğinizde sürücüyü çıkartma tuşunu buluyorsunuz. iMac’lerdeki gibi slot yüklemeli türde değil sürücü, bildiğimiz tepsili tasarım. Full HD ekranın kalitesine gelince; artık eve Blu-ray kalitesinin altında bir sinema filmi almayacaksınız çünkü HD görüntüler inanılmaz detaylı; kontrast muhteşem. Ekranın boyutu bilgisayar olarak kullanırken çok büyükmüş gibi gelse de film izlerken gayet ideal olduğunu fark ediyorsunuz. Windows işletim sistemini dokunmatik olarak kullanmak kocaman bir tablet kullanmak gibi. İnternet tarayıcı üzerinde dokunarak kaydırma yapıyor, çimdik hareketini kullanarak sayfaların, masaüstü ikonlarının ya da görsellerin boyutunu çok kolay bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Web sayfalarında parmağınızı hızlıda sağa – sola sürükleyerek ileri ve geri gidebiliyorsunuz. Word dokümanları üzerinde imleci hareket ettirmek için sayfanın herhangi bir yerine dokunmak yeterli. Bu durumda imlecin durduğu yerde minik bir klavye ikonu beliriyor ve sanal Q klavye açılıyor. Bu sanal klavyeyi kullanarak da metin girişi mümkün. Bizim için Windows kullanmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı herhalde. Ekranla ve bilgisayarla ilgili, klavyenin kullanışsızlığından sonra, tek bir şikayetimiz oldu. O da ekranın yansıma yapıyor oluşu. Gerçi oyun oynarken karanlık sahnelerde ekranı büyük bir ayna gibi kullanmak patron nerelerde diye etrafı kolaçan ederken işimize yaradı ama Battlefield’ın gece operasyonlarında önümüzü tam göremediğimiz için defalarca vurulduk. Film izlerken ve oyun oynarken bulunduğunuz ortamın ışıklarını tamamen kapatmanız en iyisi olacaktır. Onun dışında ekranın performansı kesinlikle olağanüstü.

KAÇA OLUR?
Çoklu görevlerde yüksek performansıyla dikkat çekiyor ET2700. 16 GB belleği var, o kadar da olsun tabii. En iyi işlemci ve en yüksek bellek kapasitesi ile donatılmış cihazın depolama kapasitesi 2 TB. Ajansın grafikerinin önünden iMac’ini alıp bu masaüstü bilgisayarı verseniz hiç yadırgamadan çalışmaya devam edebilir. Üstelik arada açıp piyano çalar, ekrana vura vura bateri çalar; daha bile çok hoşuna gider. Ama Mac’in klavyesini kullanmaya devam etse iyi eder. Hem performansı hem içindeki yazılımları ile ultra kaliteli ve başarılı olan bu hepsi-bir-arada bilgisayarın fiyatı henüz belli değil. Ancak hem Asus’un en yeni ürünlerinden olduğu hem de dokunmatik ekranlı ve yüksek konfigürasyonlu olduğu için açılış oldukça yüksek fiyattan olacaktır. Biz, bize teste gelen örnek ürünün üzerine yatmaya çalıştık ancak eninde sonunda geri göndermek zorunda kaldık. Tekrar başa dönerek incelemeyi tamamlayalım: Asus ET2700 hepsi bir arada bilgisayar muhteşem. Güle güle kullanın.