reklamı kapat

POPÜLER

Asus G51J 3D incelemesi

REPUPLIC OF GAMERS!
Tasarımıyla oyuncuların dikkatini hemen üzerine çekecek olan G51J 3D, az önce de bahsettiğimiz gibi Asus’un, Repuplic of Gamers oluşumunun bir parçası olarak lanse ediliyor. Sırtında şık Repuplic of Gamers logosunu taşıyan G51J 3D, kalın ve güçlü kasasıyla da oldukça sağlam bir profil çiziyor. Lacivert ve parlak ile mat siyah renkleriyle giydirilmiş olan G51J 3D, üzerinde 15.6 inç genişliğinde HD görüntü kalitesi sunan ve LED arka aydınlatmayla geliştirilmiş olan 120 Hz’lik bir ekran bulunduruyor. Böylece 3D görüntüleri destekleyen G51J 3D, beraberinde getirdiği Nvidia 3D Vision Kit ile mükemmel bir 3D performansı sergiliyor. Bu konuya az sonra daha geniş kapsamlı değineceğiz. G51J 3D’nin klavye bölgesine baktığımızda, klavyenin ayrık bir tuş takımına sahip olduğunu görüyoruz. Arka aydınlatmalı olan klavye, böylece karanlıkta da oyun keyfini sürebilmenize imkan tanıyor. Klavyenin üst bölgesinde dokunmatik bir tuş takımı da bizleri karşılıyor. Bu tuşları kullanarak 3D Vision özelliğini aktif ve pasif duruma getirebilir, yani ekranı 3 boyut ile 2 boyut arasında taşıyabilir, touchpad alanını kullanıma kapatıp açabilir ve Power4Gear modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Entertainment Mode, Quiet Office, Battery Saving ve High Performance modlarına ev sahipliği yapan Power4Gear, böylece G51J 3D’nin sistem özelliklerini kullanım amacınıza göre optimize edebiliyor. Touchpad alanında daha önce G60J’de karşılaştığımız metalik çerçevenin yerini koruduğunu görüyoruz. Böylece ‘güç’e vurgu yapan G51J 3D, geniş palm rest bölgesiyle de konforlu bir kullanım sunuyor.

ÜSTÜN 3D DENEYİMİ
Üzerinde Intel’in i7 işlemcisini bulunduran G51J 3D böylece üst düzey performans gösteriyor. 1.60 GHz hızında çalışan G51J 3D, turbo modundayken 2.80 GHz değerine kadar ulaşabiliyor. Bu sayede üst düzey oyunlarda tüm video seçenekleri aktif haldeyken rahat bir oyun deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Güçlü işlemcisini 4 GB DDR3 bellek ve 1 GB DDR3 değerinde Nvidia GeForce GTX 260M ekran kartıyla güçlendiren G51J 3D, ayrıca 640 GB gibi geniş bir sabit disk seçeneği de sunuyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi G51J 3D, Nvidia 3D Vision Kit ile beraber geliyor. Böylece cihazı edinir edinmez 3D dünyasına dalış yapabiliyorsunuz. İncelememiz sırasında Avatar: The Game ve Batman: Arkham Asylum gibi 3D desteğinin yanı sıra yüksek performans gerektiren oyunlarda başarılı sonuçlar aldık. Bunun yanında Crysis’i de en yüksek değerlerde herhangi bir sorunla karşılaşmadan oynayabildik. Tek şarjla 40 saati aşan pil ömrüyle uzun soluklu oyun seanslarınız sırasında 3’üncü boyut dünyasından kolay kolay kopmamanızı sağlayacak olan Nvida 3D Vision Kit’te bulunan Nvidia 3D gözlük, konforlu bir kullanım sunmasıyla da rahatsızlık yaratmıyor. Üç adet farklı boylarda değiştirilebilir burun pad’iyle gelen Nvidia 3D Vision Kit, böylece burnunuzun üzerinde herhangi bir baskı yaratmıyor. 400 adet 3D oyun desteği de sunan Nvidia 3D Vision Kit ile böylece eski oyunları da 3D farkıyla oynayabiliyor ve G51J 3D’den kopma olasılığınızı kaybediyorsunuz. Ancak 3 boyutlu oyun keyfi her ne kadar G51J 3D ile büyük eğlence sunsa da, ekranın daha geniş olmasını dilemiyor değilsiniz.

BAŞARILI UYGULAMALAR
Express Gate özelliği bulunan G51J 3D, böylece Windows 7 işletim sistemine girmeden yalnızca 8 saniye içinde internet ve multimedya araçlarını kullanmanıza olanak tanıyor. Skype, Music Player, Online Gaming, Photo Manager, Web ve Chat gibi uygulamaları içeren Express Gate üzerinden Windows 7 işletim sistemine de geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca yine G51J 3D’nin içerdiği uygulamalardan biri olan ControlDeck arabirimi ile cihazın optimizasyonunu yapmak elinizde. Parlaklık, ses seviyesi, çözünürlük ve az önce de bahsettiğimiz Power4Gear ayarlarını yapabilmenize olanak tanıyan ControlDeck, bunun yanında G51J 3D’nin daha hızlı açılabilmesi için Fast Boot arabirimine de yer veriyor. Cihazın açılışında çalışacak olan uygulama ve hizmetleri aktif ve pasif duruma getirebileceğiniz Fast Boot’un yanında, yine ControlDeck’te bulunan Splendid Video Enhancemet Technology, ekranın renk tonunu; Normal Mode, Gamma Correction, Vivid Mode, Theater Mode ve Soft Mode seçenekleriyle belirmenize de olanak tanıyor. Son olarak G51J 3D’nin Global Warranty, yani dünya çapında garantiye sahip olduğunu da söyleyelim.

ÜSTÜN 3D DENEYİMİG51J 3D, oyuncuları kendisine bağlayacak türde bir 3D deneyimi vadediyor

GÜÇLÜ TASARIM
Cihaz, dinamik tasarımı ve ışıklandırmalarıyla oyunculara hitap ediyor

2.0 MP KAMERA
G51J 3D’nin üzerinde 2.0 megapiksel değerinde bir web kamerası var

AYDINLATMALI KLAVYE

Arka aydınlatmalı klavye, karanlıkta da konfor sunuyor

NVIDIA 3D VISION KIT
G51J 3D, Nvidia 3D Vision Kit ile birlikte geliyor

15.6 İNÇ 3D EKRAN
G51J 3D’nin 120 Hz’lik ekranı, 16:9 görüntüleme oranının sahibi

PUANLAMA

-5YILDIZ-

ARTILAR
Yüksek sistem performans, başarılı 3D desteği, dinamik ve güçlü tasarımı, bağlantı desteği, Nvidia 3D Vision Kit ile birlikte gelmesi.

EKSİLER
Yön tuşları ve numerik tuş takımı klavyede kayboluyor.

SONUÇ
G51J 3D, başarılı 3D desteği ve oyuncuları kendine hayran bırakacak ölçüde sistem değeriyle başarılı bir dizüstü bilgisayar. Yüksek fiyatına rağmen beraberinde Nvidia 3D Vision Kit getirmesiyle kendine alıcı bulacaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel core i7-720Q 1.60 GHz

Ekran
• 15.6 inç HD LED-backlit 120 Hz (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GTX 260M 1 GB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 640 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• HDMI, eSATA
• USB (4 adet), Ethernet
• VGA, kart okuyucu, kamera

Ses Çıkışı
• Altec Lansing hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 375 x 265 x 34.3 mm

Ağırlık
• 3.3 kilogram