reklamı kapat

POPÜLER

Asus G60J

Öncelikle G60J’nin dünyada bulunan Intel’in yeni Core i7 işlemcilerine sahip ilk dizüstü bilgisayarlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

KIŞKIRTICI TASARIM
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ‘Repuplic of Gamers’ oluşumunun bir parçası olan G60J, bunu şık kapak logosuyla hemen belli ediyor. Logonun tasarımı müthiş; buna bir de kapak tasarımını ve ekran menteşesinin çevresine kaplanmış olan benekli siyah malzemeyi eklediğinizde, bilgisayarınızın başında otururken zaman zaman arkasını çevirip bakmaktan kendinizi alamayacağınız bir tasarım çıkıyor ortaya. G60J’nin kapağını açıp ekranın ve tuş takımının üzerinde gözlerini gezdirdiğinizde ise, ilk anda dikkatinizi çekeceğinizi düşündüğümüz şey touchpad alanı. Üzerinde geniş bir touchpad alanı bulunan G60J’de, ayrıca touchpad alanı metalik bir çerçeveyle kaplanmış ve touchpad’in tuş takımı da bu çerçeveye dahil edilmiş. Böylece tasarımı güçlü kılınan cihazın, aynı zamanda rakiplerden farkı da ortaya konulmuş. Bu arada touchpad alanının hemen yan tarafındaki etiketten de bahsetmemiz gerekli. Etiket üzerinde yer alan sistem öğelerinden ve bunların performansa etkilerinden aşağıda bahsedeceğiz. Etikette değinmek istediğimiz nokta ise ‘Global Warranty’, yani dünya çapında garanti imkanı. Ayrıca bu ibarenin hemen altında yer alan ve değinmek istediğimiz diğer bir konu ise, ‘8 Sec Boot Up Express Gate’ ibaresi. Evet, daha önce Asus’un ünlü netbook serisi olan SeaShell ürünlerinde de karşımıza çıkan Express Gate, G60J’de de bizleri selamlıyor. Cihazın güç düğmesinin hemen yanındaki tuşa basarak ulaşabileceğiniz Express Gate, G60J ile yalnızca 8 saniyede karşınıza çıkabiliyor. Elbette bu hız G60J üzerine kuracağınız farklı işletim sistemleri ile farklılık gösterebilir. Aralıklı tuş takımının kullanımıyla şık bir görünüm kazanan G60J, klavyesi üzerinde bir de numerik tuş takımına yer vermiş. Ancak klavyeye numerik tuş takımının da eklenmesi, benimsenen boşluklu klavye anlayışının tüm avantajını bir anda yıkmaya yetmiş doğrusu. Zira klavye üzerinde fazladan hiçbir boşluk bulunmuyor ve bu özellikle yön tuşlarının bulunduğu bölümde rahatsızlık yaratıyor. Zamanla alışıyorsunuz, ancak bunu yine de belirtmeden geçemezdik. Üzerinde LED arka aydınlatmalı 16 inç genişliğinde bir ekran bulunduran G60J, aynı zamanda klavyesinin altında da LED aydınlatma sahibi. Parlaklığını ayarlayabileceğiniz bu LED ışıklar ile gece karanlığında oyun seanslarınızı bölmek zorunda kalmıyorsunuz.

KUSURSUZ PERFORMANS
Girişte de bahsettiğimiz gibi Intel Core i7 Q820 işlemcisine sahip olan G60J’nin bu güçlü işlemcisinin hızı 1.73 GHz değerinde. Bu sayede günümüzdeki tüm oyunları rahat rahat oynayabilmenize imkan tanıyan G60J, ayrıca elbette diğer yüksek performans gerektiren yazılımlar için de biçilmiş kaftan. Performans başarısını sahip olduğu tam 1 GB hızında Nvidia GeForce GTX 260M gibi birinci sınıf bir ekran kartı ile perçinleyen G60J, ayrıca 4 GB DDR3 bellek sahibi. İdeal bir oyun platformu olarak gösterilebilmesi için üzerinde 1 TB genişliğinde bir sabit disk bulunduran G60J, ayrıca bağlantı zenginliği de sunuyor. Tam 4 adet USB girişinin yanı sıra 1 adet de HDMI çıkışı bulunduran cihaz, elbette daha pek çok bağlantıya sahip. Oyun keyfinize tavan yaptırabilmek için 16 inç genişliğinde ekranı bulunan G60J’nin ekran çözünürlüğü ise 1366×786 piksel. Açıkçası G60J’nin daha yüksek çözünürlük desteği sunmasını beklerdik. Ancak görüntü kalitesinden kuşkunuz olmasın, zira biz oynadığımız tüm oyunlar sırasında inanılmaz derecede keyif aldık. Batman: Arkham Asylum ve Need for Speed: Shift’in dışında daha pek çok oyunla doldurduğumuz eğlence saatlerimiz boyunca, oyunlardaki tüm sistem özellikleri en üst düzeydeyken dahi tek bir problemle karşılaşmadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu arada G60J’nin olumlu, hatta ‘kışkırtıcı’ özelliklerinden bahsederken yer yer araya sıkıştırdığımız olumsuz özelliklerinden bir diğeri ise oldukça kısa pil ömrü. Ortalama 1 saatlik pil ömrü sunan cihaz, bu nedenle masa başından ayrılmanıza pek imkan tanımıyor. Sizi bilemeyiz, açıkçası bu bizim için hiç sorun değil. Bu denli güçlü özelliklerle donalı olması ve ihtiyacımız olan eğlenceyi bize sağlamasıyla G60J tabiri caizse, tam bir baş belası! Burada noktayı koyuyor ve G60J’ye veda etmeden önce biraz daha oyun keyfi yaşamak üzere karşısına geçiyoruz; dergi zamanında yetişmezse şaşırmayın.

KAPAK TASARIMIasus-g60J-1G60J’nin kapak tasarımı, oyuncular için geliştirildiğinin en büyük ispatı olsa gerek

HAVALANDIRMA BÖLÜMÜasus-g60J-2Havalandırma işini gayet iyi yapıyor, ancak pek sessiz çalıştığını söyleyemeyiz

BOŞLUKLU KLAVYEasus-g60J-3Klavye, boşluklu yapısıyla genel olarak rahat bir kullanım sunuyor

GÜÇLÜ TOUCHPADasus-g60J-4Etrafına çekilen metal çerçeve ile touchpad daha güçlü bir görünüm kazanmış

OYUNCULAR CUMHURİYETİasus-g60J-5Asus, ‘Repuplic of Gamers’ ile oyuncuları tek bir başlık altında topluyor

NUMERİK TUŞ TAKIMIasus-g60J-6G60J’nin klavyesi üzerinde numerik bir tuş takımı da bulunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Müthiş sistem özellikleri ve oyunlarda gösterdiği mükemmel performans, kusursuz tasarım, ideal ağırlık, geniş ekran ve çok daha fazlası.

EKSİLER
Ekran çözünürlüğü daha yüksek olmalıydı, yön tuşları çok sıkışık, pil ömrü.

SONUÇ
Oyun için güçlü bir dizüstü bilgisayarı almak istiyorsanız, yakın zaman içinde raflardaki yerini alacak olan G60J için biraz dişinizi sıkmanızı öneriyoruz. Gerçekten beklediğinize değecek.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 Q820 1.73 GHz

Ekran
• 16 inç LCD (1366×768 piksel)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GTX 260M 1 GB

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 1000 GB HDD

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• USB (4 adet), HDMI, Wireless, Bluetooth
• Ethernet, VGA, kamera, kart okuyucu

Ses Çıkışı

• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 1 saat

Boyutlar
• 375 x 41 x 265 mm

Ağırlık
• 3.3 kilogram

YORUMLAR