reklamı kapat

POPÜLER

Intel Honeycomb Glacier bilgisayar

Katlanabilir çift ekranlı oyun canavarı: Intel Honeycomb Glacier

Computex 2019‘da yeni prototip bilgisayarlarını ortaya çıkaran Intel, çift ekranlı oyun bilgisayarı Honeycomb Glacier ile dikkatleri üzerine çekti.

Intel, Computex 2019‘da karşımıza iki ilginç prototip bilgisayar modeli tanıttı. “Çift ekran” prensibi üzerinden giden dizüstü bilgisayarların ilki iki ekrandan oluşan Twin River‘dı. Ancak asıl ilgi oyun bilgisayarı Honeycomb Glacier üzerinde toplandı. 15,6 inçlik Full HD ana ekran üzerine tasarlanan Honeycomb Glacier’da ikinci bir ekran bulunuyor. Menteşeli tasarımıyla “katlanabilir şekilde” açılan bilgisayarın ana ekranının altında 12,3 inçlik 1920×720 piksel ikinci bir ekran yer alıyor. Klavyeyi sınıra itip, touchpad’i de sağ tarafa konumlandıran tasarımda, gövdenin kalan boşluğuna 12,3 inçlik panel yerleştirilmiş. Bu sayede cihazı açtığınızda karşınızda “uzayan” bir ekran tasarımı çıkıyor.

Intel prototipindeki göz takibi

İkinci ekran 3 programa kadar çalıştırabiliyor. İki ekran arasında ise bir kamera yer alıyor. Bu kameranın amacı, hangi ekrana baktığınızı tespit etmek. Birbirinden bağımsız kontrol edilen ekranlar arasındaki geçiş de böyle sağlanıyor. Alttaki ekrana baktığınızda kontroller oraya geçiş yapıyor. Sonra tekrar oyuna dönerseniz kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Tüm bu değişimi sadece gözlerinizle yapmanız yeterli. Gerisini cihaz hallediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halihazırda prototip aşamasında olan cihazın içindeki donanım ise son halini almış değil ne yazık ki. Bu sebeple çok fazla detay bilgi de verilmiyor. Çift ekran tasarımları yeni gördüğümüz bir durum değil. Hatta Computex 2019’da tanıtılan Asus ZenBook Pro Duo en yakın örnek olarak verilebilir. Tabii burada Intel’in farkı ikinci ekranın katlanabilir olarak açılması ve göz takibi kontrolü sunması. Bilgisayarın son halini ise ne zaman göreceğimiz net değil.

İlginizi çekebilir

Çift ekranlı Asus ZenBook Pro Duo