reklamı kapat

POPÜLER

Intel Tiger Rapids

Intel’den bilgisayara bakışı değiştiren çift ekranlı dizüstü prototipi: Tiger Rapids

İşlemci devi Intel, biliyorsunuz aktif olarak bilgisayar pazarında yer almıyor. Yani şirket kendi adını taşıyan dizüstü bilgisayarlar satmıyor. Ancak bu gelecekte değişebilir. Computex 2018’de gösterilen Tiger Rapids, firmanın dizüstüler için ilginç şeyler planladığını gösteriyor.

Birçok önemli duyurunun yapıldığı Computex 2018 fuarı, Intel’in de gövde gösterisi yaptığı bir etkinlik oldu. Ancak fuar alanında şirketin dikkatleri üzerine en çok çeken ürünü Tiger Rapids oldu. Şimdilik prototip aşamasında yer alan bir dizüstü olan Intel Tiger Rapids, çift ekran üzerine kuruluyor. Lenovo ile Asus’ın çift ekranlı dizüstüleri hali hazırda bulunuyor. Firma ise burada farkını bir ekranda LCD, diğerinde ise E-Ink (E-mürekkep) kullanarak koyuyor. 7,9 inç boyutunda olan bu ekranlar, bilgisayar ile etkileşime yeni bir yaklaşım getiriyor. Windows 10 işletim sistemi üzerine kurulan ufak dizüstü, LCD ekranıyla temel görüntüleme işlemlerinin altında kalkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada elbette E-Ink ekran dikkatleri üzerine çekiyor. Klavye olarak da kullanılabilen bu bölüm, beraberinde gelen kalem ile “kağıda en yakın” yazma ve çizme deneyimini sunuyor. Windows ile etkileşimi en doğal hale getiren ekran, siyah beyaz yapıda ve anlık aktarım yapabiliyor. Dikey konumda son teknoloji bir ajanda halini alan dizüstü, şimdilik geniş çerçeveler üzerine kuruluyor. Ortasında büyük esneklik tanıyan bir menteşe kullanılan ürün, E-Ink tarafıyla pil ömrü konusunda da fark yaratmayı biliyor. Cihaza şu an gücünü ise “Kaby Lake Y” işlemcinin verdiği açıklanıyor.

Intel Tiger Rapids

Intel Tiger Rapids’in geleceği var mı?

Var ancak bu ürün çok özel bir kitleye hitap ediyor. Ne zaman ya da ne kadar satışa çıkacağı bilinmeyen ürün, özellikle kağıt ve kalemden vazgeçemeyen kişiler için çok güzel görünüyor. Ürün için çekilmiş tanıtım videolarından birisi de aşağıda yer alıyor.

İlgili Video