reklamı kapat

POPÜLER

Audi TT’nin sanal kokpiti klasik gösterge panelini elektronik ekranla birleştiriyor

Araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin giderek yaygınlaşmasıyla hız ölçer, kilometre sayacı ve takometre gibi geleneksel göstergeler ile elektronik ekranlar arasında alan mücadelesi başladı. Audi‘nin üçüncü nesil TT‘de bu duruma getirdiği çözüm, “sanal kokpit” uygulamasıyla eskiyi ve yeniyi bir araya getirmek.

audi
İlk olarak Lamborghini Huracan‘da görülen sanal kokpitin Audi versiyonunda 12,3 inçlik TFT ekran direksiyonun hemen arkasına, standart göstergelerin bulunduğu alana yerleştirilmiş. Sistem, hız ve devir bilgilerinin yanı sıra navigasyon, otomobil ayarları ve medya bilgilerini gösterebiliyor. Sanal kokpit TFT ekran üzerinde bulunduğu için gösterilen bilgilerin düzeni sürücünün tercihine göre değiştirilebiliyor. Klasik modda geleneksel bir hız ve devir göstergesi geniş yer kaplarken navigasyon ve otomobil eğlence sistemleri dikkati dağıtmayacak şekilde orta kısma itiliyor. Kısacası bu mod geleneksel gösterge panelini andırıyor.

audi
Ancak bilgi ve eğlence moduna geçildiğinde sistem harita, müzik veya telefona ilişkin bilgi ve verileri ön plana alıp hız ve devir bilgilerini köşelere kaydırıyor. Bu haliyle de TFT ekran klasik bilgi ve eğlence sistemi ekranlarına benziyor. Son olarak hız göstergesini ön plana alan spor moduna geçerek klasik mod ile bilgi ve eğlence modu arasında bir düzen yakalayabiliyorsunuz.

audi
Audi göstergelerin doğal görünmesi ve rahat kullanılması için büyük özen göstermiş. Sistem dört çekirdekli Nvidia Tegra işlemciyle çalışıyor. Sistemde kullanılan 3D program sayesinde devir göstergesi saniyede 60 kare hızda yenileniyor. Böylece tüm gösterge ve seçenekler analog panel kadar akışkan bir performans sunuyor.

audi
Böyle bir tasarım havalı görünmesine ek olarak sürücüye her yönden özelleştirme imkanı sunuyor. Ana konsoldaki ekrandan da kurtulmayı sağlayan bu tasarım sayesinde her şey doğrudan sürücünün önünde duruyor, konsolda da daha sade bir görünüm yakalanıyor. Sanal kokpite ek olarak araçta 12 hoparlörlü 680 wattlık Bang & Olufsen ses sistemi bulunuyor.

YORUMLAR