reklamı kapat

POPÜLER

Performans için tasarlandı: 2018 Audi SQ5 [Video]

Q8 konseptiyle Detroit Otomobil Fuarı’nda dikkatleri üzerine çeken Audi, ikinci jenerasyon SQ5‘i de kullanıcıların beğenisine sundu.

SUV’lar ne kadar hızlı olabilir ki?” algısı kırılalı uzun bir zaman oldu ve bu algıyı kırma konusunda teşekkür etmemiz gereken markalardan birisi de Audi. Detroit Otomobil Fuarı kapsamında yeni nesil “hızlı yüksekliğini” kullanıcılarla buluşturan Audi, ikinci jenerasyon SQ5 ile sol şeritleri zorlamaya devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Yapılan performans geliştirmelerinin yanında hafiflik anlamında üzerinde çalışılmış bir yapıda olan 2018 SQ5, Audi’nin son teknolojilerini bir arada sunuyor.

2017audisq54

Performans / Altyapı

Konuştuğumuz otomobil bir performans modeli olduğu için öncelikle mekanik anlamda yapılan geliştirmelere yakından bakalım. Audi, SQ5’in kaputunun altında değişken valf zamanlamasına sahip 3.0 litrelik twin-scrool V6 turbo motora yer veriyor. Bir önceki jenerasyonda yer verilen süperşarjlı motora göre 354 beygirlik güç değerinde herhangi bir değişiklik gözlenmezken yapılan geliştirmeler sonucunda maksimum torkun 30 Nmlik bir artışla toplamda 500 Nm‘ye yükseldiğini görüyoruz. Yeni haliyle 14 kg daha hafif olan bu motor yenilenen silindir boşluklarıyla ortaya çıkan gücün maksimize şekilde kullanılması konusunda önemli geliştirmeleri barındırıyor.

2017audisq57
Audi’nin sekiz ileri otomatik şanzımanıyla kombin edilen SQ5, 0’dan 100’e bin önceki jenerasyondan 0.4 saniye daha hızlı şekilde 5.4 saniyede erişebiliyor. Maksimum hız değerine baktığımızdaysa elektronik olarak sınırlandırılmış olan saatte 250 kilometrelik değerle karşılaşıyorız. Markanın kendi adıyla özdeşleşen dört tekerlekten çekiş sistemi Quattro’nun görev yaptığı SQ5’te adaptif süspansiyonların yanı sıra tüm gücü gerektiğinde tek tekere verebilen elektronik sistem görev yapıyor. Audi’nin sürüş tercih altyapısının dahil olduğu sistemler motor ve vites tepkilerini algılayarak koordineli olarak işleyişi sürdürüyor.

2017audisq53

Donanım

Motor seçeneğiyle birlikte donanımsal olarak da sportif eklentileri beraberinde getiren SQ5’in standart versiyonunda ön ve arka tamponlar donanıma özel olarak karşımıza çıkan ilk parçalardan. Ön tarafta aracın karakterini yansıtan büyük hava girişlerini arka tarafta dört çıkışlı egzozlar tamamlıyor. 2017 SQ5’in içerisine girdiğimizde Alcantara ve deriden oluşmuş S koltuklarla karşılaşıyoruz. Kullanıcılar dilerlerse bu koltukları ekstra ücret ödeyerek Nappa deri döşemeyle de değiştirebiliyor.

2017audisq56
Merkezinde 8,3 inç büyüklüğünde MMI navigasyon desteğine sahip dokunmatik ekranı bulunan SQ5’te, Audi’nin sanal kokpit deneyimini özel olarak yaşama ayrıcalığı sunuluyor. Sanal kokpite SQ5’e özel olarak sport mod seçeneğini sunan Audi, Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonunu da es geçmiyor. Bu iki ekrana ek olarak sürücü asistan bilgilerinin yer aldığı head up display ekranı ve Bang & Olufsen ses sistemi SQ5’in standart donanımları arasında. 2018 model yılıyla satışa sunulacak olan ikinci jenerasyon SQ5’in fiyatıysa henüz bilinmiyor.

VİDEO