reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Audi’nin yeni amiral gemisi Q8 ve ortaya çıkan ilk resmi özellikleri [Video]

Audi‘nin bir süredir merakla beklenen modeli Q8, Detroit Otomobil Fuarı kapsamında ilk detaylarıyla sahne aldı. İşte markanın yeni amiral gemisinin ilk resmi özellikleri

İlk detayları Aralık ayının sonuna doğru ortaya çıkan Audi’nin yeni amiral gemisi Q8, Detroit Otomobil Fuarı kapsamında resmi olarak karşımıza çıktı. Q2‘nin ardından Q8 ile crossover/SUV pazarında her türlü kullanıcıya erişme yolunda emin adımlarla ilerleyen Audi adeta geleceğini sergiliyor.

Tasarım

Bu zamana kadar ortaya konulmuş tüm Q serilerinden daha uzun olan Audi Q8 konseptinin 5 metrenin üzerinde bir uzunluğa sahip olduğunu görüyoruz. Uzunluğunun yanı sıra yaklaşık 3 metrelik aks mesafesine sahip olan konseptte Audi’nin Mumbai Mavisi adını verdiği renk kullanılıyor. Tasarım olarak da bu zaman kadar karşımıza çıkan tüm Audi modellerinden karakteristik olarak ayrılan konseptin kaslı görüntüsü sportif ön ışıklandırmalarla tamamlanırken arka ışıklandırmaların tasarımı ayrı bir ilgiyi hak eden detaylardan.


Audi, geçtiğimiz süreçte Q8’in Bentley başta olmak üzere lüks konusunda iddialı ürünler ortaya koyan markalarla yarışacak kapasitede olacağını açıklamıştı. Şüphesiz bu kriterleri, Audi’nin konsept tasarıma olan sadık kalma derecesi ve kokpitteki teknolojisi doğrudan etkileyecek. Bu anlamda ilk intibanın olumlu olduğunu da söyleyebiliriz. Audi’nin sanal kokpit teknolojisinin yer aldığı direksiyonun arkasındaki ekrana ek olarak 12,3 inçlik multimedya ekranı modellemelerin 3D yapılmasına olanak sağlıyor.

audi-q8-11

Motor

Audi Q8’in kaputunun altına indiğimizdeyse içten yanmalı geleneksel motor ve geleceğin teknolojisi elektrik motorunun kombinasyonuyla karşılaşıyoruz. 3.0 litre hacimli turbo besleme V6 motorun güç değeri 333 beygir olarak açıklanırken, işe elektrikli motorun dahil olmasıyla birlikte Audi Q8’i, 0’dan 100’e 5,4 saniyede çıkartabilen 442 beygir güç ve 700 Nm torkluk bir kombinasyon ortaya çıkıyor. Audi Q8, sadece elektrik motoruyla 60 km‘lik menzil değerine sahipken saatte maksimum 250 km hıza erişebiliyor.

Audi’nin ileriki süreçte tamamen elektrikli versiyonunu otonom sürüş teknolojisiyle harmanlayacağı ilk modellerden olması beklenen Q8’in üretime hazır hale gelmiş versiyonunda gerek dış gerekse içte önemli değişiklikler göreceğimiz konusunda hiç şüphemiz yok. Audi Q8’in dahil olacağı segmentte başarılı olup olamayacağıysa cevabı merakla beklenen sorulardan.

VİDEO